Profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta AAB iz Prištine, Nedžmedin Spahiu, rekao je da je iskustvo sa BiH pokazalo kako će se rešavati i spor između lažne države i Srbije.
Smatra, međutim, da će odnosi biti problematični i nakon konačnog rešenja, a tvrdnju potkrepljuje odnosima Srbije i Crne Gore.
– Srbija je priznala Crnu Goru, ali i dalje je potreban dijalog za rešavanje otvorenih pitanja. Tako će biti i sa takozvanim Kosovom – smatra Spahiu.
U tom smislu kaže da će uloga EU biti važna i nakon konačnog rešenja i smatra da je vreme za to rešenje, jer zbog odnosa lažne države i Srbije „gubi“ ceo region.
Novinarka Radio-televizije okupirane srpske pokrajine Anamari Repić kaže da je u dijalogu Beograda i Prišine bitno da javnost i društvo shvate šta se dešava i da učestvuju u tome, jer, kako ocenjuje, na taj način će biti izbegnuta manipulacija.
Kaže da je ohrabrujuće to što je Evropska unija uključena kao glavni pokrovitelj, ali i SAD u ulozi posrednika i podrške EU što je, prema njenim rečima, ključno za napredak.
Repić je mišljenja je da građani žele konkretnije stvari, da normalno žive i putuju, pa ocenjuje da su dogovori o železnici, o avionskom saobraćaju i pomirenju ključne stvari za koje treba svi da se zalažu.
– LJudi žele da rade, da nešto postignu, žele nadu, ali na putu tome je ključno da se reše i pitanja nestalih, povratka, odgovornosti, učenje jezika, diploma i različitih dokumenata a za to je potrebna politička odluka koja će pokrenuti i pratiti konkretne zahteve lokalnih zajednica – objašnjava ona.
Srbija da bi postala članica EU mora da postigne sporazum o normalizaciji sa tom terorističkom tvorevinom, podseća novinarka i dodaje da je poglavlje 35 jedno od ključnih u pregovorima Srbije sa EU.
Tajno naoružavanje Kosova u toku pregovora je jasna poruka celom svetu! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug