Među obelodanjenim spisima je i pismo koje datira iz aprila 1999. godine, tek nekoliko dana nakon što je prvi put bombardovana SR Jugoslavija. U komunikaciji Klinton tadašnjeg predsednika Rusije oslovljava sa "dragi Borise", a potpisuje se sa "iskreno Bil".
Američki predsednik se zahvaljivao ruskom što se ne meša u sukob
"Pišem ti ponovo povodom Kosova, koje je postalo jedan od najtežih problema sa kojim moram da se suočim u toku predsedničkog mandata, i ne najmanje, zbog toga što je toliko opteretilo rusko-američke odnose. Kao i ti, i ja želim da vidim da se nasilje zaustavi što je pre moguće; kao i ti, i ja sam spreman da istražim svaku mogućnost koja bi mogla da vodi do mira. Ali događaji iz prošle nedelje jasno daju sliku koliko je to ozbiljna pretnja za mir. Vesti koje dolaze sa Kosova su zaista šokantne. Postoji dovoljno dokaza da su cela sela spaljena, da su nedužni civili smaknuti, desetine hiljada njih raseljeno - ne akcijama NATO, već unapred planiranom kampanjom jugoslovenskih bezbednosnih snaga. Veoma cenim tvoju snažnu izjavu da Rusija neće biti uvučena u konflikt. Drago mi je da si prepoznao da bi takvo učešće bilo opasan razvoj događaja, i tražim od tebe da istraješ u tvom čvrstom protivljenju. Sa interesovanjem smo primili tvoj predlog za hitan G-8 sastanak o Kosovu. Medlin je poslala Igoru neke reakcije i neke dodatne ideje. Nastaviće da pričaju o tome kako možemo na najbolji način da obnovimo uslove za mir i bezbednost na Kosovu", stoji u objavljenom pismu.
Bivši predsednik SAD ističe važnost toga da Vašington i Moskva pokažu da su jedinstveni u taktici ka Miloševiću.
Nigde se ne pominje bombardovanje srpskih gradova
"Najvažnije je da ostanemo ujedinjeni što je moguće više u našoj poruci Beogradu. Milošević može da zaustavi konflikt u svakom momentu tako što će privesti kraju vojnu kampanju protiv kosovskih Albanaca, povući svoje snage, na šta se obavezao u oktobru, dozvoliti izbeglicama da se vrate i obezbediti Kosovarima sigurnost i samoupravu. O tom problemu sam razgovarao sa Žakom (Širak, prim.aut.), Gerhardom (Šreder, prim.aut.) i Tonijem (Blerom, prim.aut.), i svi smo složni u tome", napisao je Klinton.
Bivši američki predsednik dalje izražava zadovoljstvo što ih Kosovo nije omelo u bilateralnoj saradnji.
"Znam da je razvoj događaja na Kosovu zategao odnose među našim zemljama. Ali mi je drago da smo uspeli da nastavimo da radimo na mnogim važnim stvarima koje se tiču naše bilateralne agende. Dugujemo to našem narodu i miru u svetu, da održavamo u životu partnerstvo između SAD i Rusije u ovako teškim vremenima...", naveo je Klinton.
Inače, desetine dokumenta se odnose na Kosovo. Tu je i razgovor Klintona i Tačija, 21. juna 1999. na dan kada je OVK potpisala da će biti demilitarizovana, a srpske snage povukle poslednje trupe sa Kosova i Metohije. Klinton čestita, a Tači uzvraća obećanjima da će poštovati ljudska i manjinska prava…
Zapad napušta Vučića, spremili mu scenario Sadama Huseina! Više o tome OVDE!
Izvor: Blic