Vrlo je zanimljivo znati dve stvari: konačnu cenu koja će se morati da plati za određene odluke i pravac razvoja svetske zajednice koji će preovladavati posle krize.
Profesor sa Kalifornijskog univerziteta DŽared Dajamond već dugi niz godina sprovodi istraživanje na preseku disciplina kao što su geografija, biologija, fiziologija i sociologija.
NJegovo poslednje popularno naučno delo bilo je posvećeno tome kako se ljudi nose sa krizom i promenama, temeljno analizirajući najveće krize u različitim zemljama.
Profesor je u maju ove godine izrazio mišljenje o trenutnoj situaciji u svetu. Naučnik iz SAD-a identifikovao je tri osnovna uslova za prevazilaženje krize: prepoznati njeno postojanje, preuzeti odgovornost za donete odluke i koristiti najbolje prakse u kriznim situacijama.
Zanimljivo je da pod globalnom krizom on ne misli na pandemiju, već na kombinaciju pretnji po životnu sredinu i nedostatak resursa. Uveren je da je ovo ozbiljniji problem za čovečanstvo.
On kaže da KOVID-19 može postati prilika za ujedinjenje zemalja radi rešavanja globalnih problema, svojevrsni centar ujedinjenja. To podrazumeva dve opcije za razvoj naše civilizacije:
1. Zemlje prepoznaju potrebu za „timskim radom" i zajedno rade na strategiji za prevazilaženje globalne krize koristeći odgovarajuće najbolje prakse.
2. Nastavak "povlačenja konca" od strane pojedinih zemalja, uskraćujući važne informacije i tehnologije kako bi stekli prednost u odnosu na ostale.
Profesor kaže da će se u narednih šest meseci utvrditi buduća sudbina čovečanstva. Ako događaji počnu da se razvijaju prema drugom scenariju, dugoročno se sve može završiti vrlo loše.
Lukašenko gubi poverenje i Rusije i Zapada. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs