Nema cilj da zaštiti „istoriju“ Kosova, kako tvrde predlagači, a usvajanjem nakaradnog propisa usprotivila se i Amerika.
Advokat Goran Petronijević kaže da je predlog novog zakona pokazatelj da u Prištini postoji svest o ozbiljnoj opasnosti da će izaći na videlo zlodela koja je počinila Teroristička organizacija, takozvana OVK.
– Donošenje ovakvih zakona, koji su autistični, nije ništa drugo nego pokušaj da se opovrgne istina, a istina je da je OVK bila i ostala teroristička organizacija, koja je tek posle sklapanja sporazuma sa NATO, preko noći postala oslobodilačka vojska – podseća Petronijević.
Očigledno je da je u Prištini svima postalo jasno, dodaje on, da Specijalizovani sud ne bi ni bio osnovan da nije bilo čvrstih dokaza koje je predočio Dik Marti.
- Sada su videli da to ipak može da bude nešto što će dovesti u pitanje njihovu uljuljkanu ulogu žrtve u koju su ušli uz pomoć saveznika, kako bi prebacili krivicu na Srbe. Shvatili su da na Kosovu postoje ogromni zločini koje su mogli da počine jedino pripadnici OVK, i koji se ne mogu podvesti ni pod kakvu legitimnu borbu. Tako da ovim zakonom pokušavaju da naprave otklon od toga – objašnjava Petronijević.
S druge strane, dodaje on, pokušavaju da izvrše pritisak da niko na Kosovu i Metohiji ne sme da govori o OVK u lošem kontekstu.
– Dakle, pritisak na sve koji znaju šta je Teroristička organizacija, takozvana OVK činila, a ima ih mnogo, jer je OVK je učinila dosta zločina i nad Albancima. Jedan od pravaca zakona je i nelegitiman uticaj na buduće, ili već postojeće svedoke pred Specijalizovanim sudom, jer faktički, onaj ko bude svedočio, samim tim govori protiv OVK i biće pod udarom ovog zakona – objašnjava Petronijević.
Politikolog iz okupirane srpske pokrajine Nedžmedin Spahiu smatra da je ovaj zakon nepotreban i veruje da je to samo ogorčena reakcija na pozive Specijalnog tužilaštva u Hagu za Hašima Tačija i Kadrija Veseljija.
– Zbog toga je i napravljen taj predlog za zakon na koji je negativno reagovao i američki ambasador Filip Kosnet i mislim da je bio potpuno u pravu. Pošto se oni najviše plaše toga što će se obelodaniti zločini i na taj način će izgubiti ugled u narodu. Pravljenje ovog zakona je pokušaj da se spreči širenje priča o tome šta je sve rađeno – ocenjuje Spahiu.
Druga strana ovog predloga zakona, dodaje on, je da se spreči da se iznese u javnost ono što će se iznositi u sudu u Hagu.
– To je pokušaj da pojedinci koji će biti osuđeni pred sudom u Hagu, očuvaju svoj ugled – veruje Spahiu.
Američki ambasador u Prištini Filip Kosnet je na svom Tviter nalogu naveo da ovaj predlog Zakona „kriminalizuje slobodu govora“ i zastrašuje građane. Propisom se predviđa i ova vrednost „rata OVK“ – „oružana borba Šiptara na čelu sa OVK, koja je bila u cilju navopdnog oslobođenja Kosova“.
Među vrednostima koje se smatraju zaštićenim su: „veterani OVK, pali za slobodu, zastava OVK, tekst zakletve vojnika OVK, grb OVK, generalni štab OVK, politička uprava OVK, štabovi operativnih zona OVK, arhiva OVK, memorijalni kompleks ‘Adem Jašari’ u Prekazu i ostali kompleksi“.
Ujedno se navodi da je Teroristička organizacija, takozvana „OVK“ osnovana na dobrovoljnoj bazi, a sa „jasnom misijom (takozvane) zaštite naroda Kosova i (takozvanog) oslobođenja zemlje od okupacionih vojno-policijskih snaga i uprave Srbije na Kosovu“.
Nacrtom ovog zakona uređuje se da je svaki javni službenik ili građanin lažne države dužan da u svako doba i u svim okolnostima na teritoriji te terorističke tvorevine i u inostranstvu „poštuje i štiti vrednosti borbe“, definisane ovim zakonom.
Definisano je i da će se „kršenje zakona kažnjavati u skladu sa zakonima na snazi (po tzv. Ustavu Kosova to bi značilo da je prekršilac izdajnik) „.
Postupak u vezi sa usvajanjem „Zakona o zaštiti vrednosti rata OVK“ pokrenut je još 2018. godine od strane tadašnjeg takozvanog predsednika kosovske skupštine Kadrija Veseljija. On je skupštini potom prosleđen u oktobru 2018. godine.
Poslanica SDSS u hrvatskom Saboru govorila o "Oluji" i dobila aplauz, snimak možete pogledati OVDE.
Izvor: rs.sputniknews. com