Odluku Srbije da podrži Deklaraciju o predsedničkim izborima u Belorusiji pozdravio je i šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, što je objavio i na Tviter profilu.
Sem Fabrici, međutim, nije imao isti stav o izborima u Srbiji 21. juna. Tada je tvrdio da su izbori protekli u regularnom tonu, dok sa druge strane, za one u Belorusiju smatra da nisu bili fer.
Takođe, odluka o "okretanju leđa Srbije Belorusiji" pozdravljena je i od ambasadora SAD u našoj zemlji Entonija Godfrija.
- Sjajno je videti da Srbija stoji uz svoje evropsko okruženje - napisao je Godfri na Tviteru.
Podsetimo, Evropska unija je 11. avgusta usvojila Deklaraciju o predsedničkim izborima u Belorusiji u kojoj se navodi da su građani Belorusije tokom izborne kampanje "pokazali želju za demokratskim promenama", ali da "izbori nisu bili ni slobodni, ni fer".
Navodi se i da su državni organi primenili nesrazmernu silu na demonstrantima, da je hiljade ljudi u pritvoru, a da su se dodatno suzile slobode govora, okupljanja i medijske slobode.
Srpska diplomatija na čelu sa ministrom spoljnih poslova Ivicom Dačićem, dakle, donela je odluku koja se kosi sa dosadašnjim stavovima prvog čoveka države Aleksandra Vučića.
Vučić je uvek potencirao dobre odnose sa beloruskom vladom i sa predsednikom Lukašenkom, a nije krio zadovoljstvo, slatkorečivost i divljenje ni u trenucima Lukašenkove posete Srbiji krajem prošle godine.
Srbija ima aranžmane sa Belorusijom poput nabavke vojne opreme.
Dačić je, međutim, ranije kazao da Srbija neće da se meša u unutrašnje stvari drugih zemalja, da nema nameru ni da pomaže Lukašenku u borbi sa demonstrantima, a ni tamošnjoj opoziciji u borbi za vlast.
Postavlja se pitanje zašto je srpska vlast odjednom odlučila da okrene leđa Lukašenku i Belorusiji, iako znamo da je "prijateljstvo" između dveju zemalja do juče potencirano i da je i sam Vučić u više navrata kazao da su za Srbiju dobri odnosi sa Belorusijom od velikog značaja.
Milo sprema nerede, ne da vlast iako izgubi izbore. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Direktno