Beograd, kao lider ovog regiona, primamljiv je mnogim stranim obaveštajnim službama, ali pored onih velikih i dobro poznatih - poput američke CIA ili britanskog MI6 - aktivnosti u našoj prestonici imaju i manje špijunske službe, kao što su crnogorska i hrvatska! Ove dve države, preko aktivnosti svojih službi u Srbiji, zapravo se bore za nadmoć na Balkanu.
Ovu upozoravajuću činjenicu izneo je poznati beogradski advokat Goran Petronijević, koji ocenjuje da je delovanje ovih tajnih službi - nepodnošljivo. CIA, FSB,...
- Moram da kažem da je delovanje crnogorske bezbednosne službe u Srbiji nepodnošljivo, baš kao i hrvatske i britanske obaveštajne službe. Mi stalno govorimo o CIA, FSB, nemačkoj i francuskoj obaveštajnoj službi, a ovde glavnu ulogu podizvođača radova imaju službe malih zemalja, koje baš u Beogradu žele da dokažu svoju nadmoć na prostoru Balkana - naveo je Petronijević za Pečat i dodao:
- Ne isključujem ni prisustvo ruske obaveštajne službe, ali ne vidim zašto bi Rusi trebalo da stoje skrštenih ruku i dozvole da nas neko posvađa s njima i tako realno odseče i poslednje i najtvrđe uporište u nastojanju da nam u državi ostane ne samo Kosovo nego i neki drugi delovi teritorije čije je otcepljenje već isplanirano.
Brojne aktivnosti
Bezbednosni analitičar Vlade Radulović ističe za Kurir da je primetno da se u poslednje vreme kao akteri određenih događaja sve češće pominju službe iz regiona:
- NJihove aktivnosti nisu vezane samo za prikupljanje informacija i pokušaj dobijanja određenih podataka iz oblast bezbednosti, odnosno vojske i sistema odbrane, već to interesovanje duboko zalazi i u oblast politike, ekonomije, pa i infrastrukture. Koje od ovih polja će biti u fokusu službi, zavisi od datog trenutka, odnosno od konkretnih događaja i planova, kao što su vojne vežbe, nabavka novog naoružanja, raspodela resora, formiranje i buduća spoljnopolitička orijentacija Vlade, posete visokih zvaničnika i potpisivanja memoranduma i ugovora, planovi privatizacija, dešavanja na KiM i slično.
Rovarenje po Srbiji
Poznavaoci obaveštajnog rada često govore o tome da je Srbija vrlo interesantna za mnoge strane službe i da na našoj teritoriji ima možda i na hiljade agenata. Veliki deo strane špijunske mreže u Srbiji čine takozvani spavači i krtice. Prvi su agenti koji se aktiviraju samo u određenim situacijama, poput, na primer, aktuelnih protesta, a drugi su obaveštajci koji imaju pojedinačne zadatke, a to bi u ovom trenutku moglo biti provociranje policije i izazivanje nereda na ulicama.
SAD zabrinute zbog aktuelnih trendova u Srbiji, više o tome OVDE!
Izvor: Kurir