Prištinska strana se u Beloj kući obavezala na to da će štititi i promovisati slobodu veroispovesti, kao i na zaštitu verskih lokaliteta i sprovođenje sudskih odluka koje se odnose na Srpsku pravoslavnu crkvu, ali to su joj nalagali i sopstveni propisi, pa se za to nije mnogo marilo.
Priština, inače, još od 2008. ima Zakon o specijalnim zaštićenim zonama, koji je obavezuje da osigura zaštitu srpskih pravoslavnih manastira, crkava i ostalih verskih, istorijskih i kulturnih mesta koja imaju poseban značaj za zajednicu kosovskih Srba. Prema tom propisu, u zaštićenoj zoni treba da se "očuva monaški život sveštenstva, karakter i izgled zaštićenog mesta, istorijski, kulturni, arhitektonski ili arheološki kontekst..." Baš ovaj zakon zabranjuje da se unutar specijalnih zaštićenih zona grade tranzitni putevi, ali to nije bila brana da se u blizini Visokih Dečana započne sa gradnjom magistralnog puta Dečani - Plav.
Šef skupštinskog odbora za KiM u prethodnom sazivu Milovan Drecun kaže da je teško predvideti kako će se Priština ponašati po pitanju sprovođenja sporazuma iz Bele kuće ako izostane pritisak Amerike.
- SAD su pokazale da mogu presudno da utiču na političke procese na KiM i albanske stranke će to verovatno imati u vidu. Neće nikome biti u interesu da ne poštuje sporazum, ali sve će zavisiti od toga kako će se postaviti Amerika - navodi Drecun.
Da je iluzorno očekivati da sporazum iz Vašingtona, u delu koji se odnosi na SPC, bude primenjen, smatra književnik i novinar sa KiM Živojin Rakočević, koji objašnjava da na terenu nema kapaciteta za njegovu primenu jer "etnokratija koja vlada u Prištini nakon ovoliko vremena i međunarodne podrške ne može da prepozna druge i drugačije".
- Postoji stalna tendencija u kojoj bi trebalo da getoizirani Srbi, naša nauka, kultura, duhovnost i politika pristanu na tuđu slobodu i drugačiji kulturni model. Albanske vlasti, uključujući i one najliberalnije pojedince, ne mogu da prihvate nepodnošljivu težinu srpskog nasleđa na KiM. Kreirali su atmosferu koja se bazira na legalizaciji otimanja imovine SPC koju je sprovela Komunistička partija Jugoslavije i tu postoje dva stava: prvi - da crkve postanu kosovski muzeji i nasleđe "naroda Kosova", a drugi je promena vlasništva, sličan onome u Crnoj Gori. Sada smo u trećoj fazi agresivne pseudonaučne propagande koja Albancima objašnjava da su im Srbi u srednjem veku oteli crkve i manastire - smatra Rakočević.
On ukazuje i na to da su Albanci toliko vezani za Demokratsku stranku u SAD, da se ovaj sporazum doživljava kao nasilje Donalda Trampa i republikanaca:
- Ovde se sve, od restorana do auto-škola, kreće u kulturološkom rasponu od DŽordža Robertsona (generalni sekretar NATO u vreme bombardovanja SRJ) do Veslija Klarka. Jedna auto-škola iz Kosova Polja zove se "Vesli Klark".
Ove nedelje o ZSO i imovini
Sledeća ekspertska runda dijaloga Beograda i Prištine biće prekosutra u Briselu. Portparol EU Peter Stano najavio je da se nastavljaju razgovori o temama pokrenutim na poslednjem sastanku na najvišem političkom nivou, odnosno o nevećinskim zajednicama (što podrazumeva i pitanje ZSO), rešavanju međusobnih finansijskih potraživanja i imovini.
Milo hoće na silu da ostane na vlasti. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Večernje novosti