„Ako režim izgubi vlast, bes masa može se osloboditi zbog decenija represije. Zemlja veličine Kine, sa istorijom podela i građanskih ratova, potlačenim, raznolikim stanovništvom i socijalno-ekonomskom nejednakošću, mogla bi biti bačena u balkanizaciju nakon poraza “, piše autor.
Stručnjak je siguran da stabilnoj i snažnoj državi nisu potrebne represivne mere prema sopstvenom stanovništvu. „Slabost je jasno vidljiva u potrebi Kine za nadzorom i kontrolom stanovništva radi održavanja stabilnosti, nadzora i represije koji su toliko rašireni u svakodnevnom životu kineskog društva da su službe bezbednosti DDR-a izgledale kao amateri“, primećuje ekspert.
Prema Kalbergu, ako SAD izgube rat sa Kinom, neće se raspasti. Stručnjak piše da će u ovoj situaciji „predsednik biti kriv“, ali neće biti revolucije. On takođe sumnja da je Kina toliko tehnološki napredna da se može smatrati velesilom.
Prema Kalbergovoj publikaciji, Kina nema dovoljno iskustva da učestvuje u modernim vojnim sukobima. „Kinesko neiskustvo u kombinaciji sa nerealnim ekspanzionističkim ambicijama moglo bi dovesti do pada režima. Plivači bez vode mogu da treniraju osnove, ali nikada neće biti dobri plivači “, kaže autor.
Kalberg primećuje da je „Kina u prošlosti imala duge periode unutrašnje fragmentacije i slabu centralnu vladu“. „Ako Kina, i dalje vođena ideologijom, uđe u sukob velikih razmera, to će verovatno biti kraj komunističke diktature“, rekao je on.
Kako su se dojučerašnji ruski nacionalisti pojavili u ukrajinskom puku '’Azov'’, saznajte OVDE.
Izvor: Pravda