Jovanović je za Kosovo onlajn rekao da postoji konstanta, kontinuitet u politici Nemačke prema srpskom faktoru i Srbiji, i da to traje od vremena Hansa Ditriha Genšera, pa i pre toga, jer je Nemačka bila ključna u razbijanju Jugoslavije putem pomaganja Sloveniji i Hrvatskoj da izađu.
"Posle toga je dala punu podršku ostalima i bila među vodećima koji su oklevetali i nastavljali da podržavaju teze da su Srbi krivi, agresori, najgori. Merkel je samo nastavila ono što je njen prethodnik (Helmut) Kol radio“, rekao je Jovanović.
Podsetio je da je, kada je održavana međunarodna konferencija o Jugoslaviji, na sastanku lidera Evropske zajednice rečeno da će Nemačka odmah priznati Sloveniju i Hrvatsku, i ako drugi neće, onda će ona sama to učiniti.
Jovanović je ukazao da je to značilo da je postojala spremnost da se razbije Evropska zajednica i pod tim ultimatumom svi su pristali, iako su bili uzdržani i bojali se.
"Ovaj novi čovek je iz iste partije. Možda ima elastičnije i šire poglede, ali on je vojnik te partije. Ta partija ima kontinuitet prema Balkanu i on ne može iz toga da izađe, čak i ako bi intimno to želeo. Može da ima nešto blaži, prihvatljiviji rečnik“, smatra Jovanović.
Prema njegovim rečima, ono što će za Srbiju biti dobro jeste interregnum između odlaska Merkelove i učvršćenja njenog naslednika, jer njemu, prema mišljenju Jovanovića, treba izvesno vreme da učvrsti položaj u sopstvenoj partiji i koaliciji, da sredi odnose sa SAD i drugima, pa bi se onda vratio na pitanje Balkana i ostalih.
Jovanović je ocenio da neće biti promena, ali će biti predaha šest meseci, možda i do godinu dana, što Srbiji mnogo znači u smislu što osnažava njenu pravnu i političku poziciju prema pitanju KiM, a slabi poziciju onih koji su napravili tzv. nezavisnu državu Kosovo i zahtevali od mnogih zemalja da je priznaju.
"Vreme za njih ne radi. To oni shvataju i zato su sve nervozniji i nastaviće politiku pritiska na nas“, kaže Jovanović.
Da li farmaceutska mafija ima veze sa vlašću, saznajte OVDE.
Izvor: Tanjug