To je saopšteno je iz kabineta predsednika, a prenose "Vijesti".
Ćukanović se Prilikom donošenja odluke pozvao se na član 94 stav 1 Ustava.
Šta kaže Đukanović?
Đukanović je, navodeći razloge za odluku, praktično naveo da je sporno pitanje kvoruma.
- Shodno članu 90 stav 3 Poslovnika Skupštine propisano: "Kvorum se utvrđuje primjenom elektronskog sistema za glasanje, na način što je svaki poslanik dužan da se lično identifikuje (prijavi) ubacivanjem identifikacione kartice u poslanički pult na svom sjedištu ili na osnovu evidencije generalnog sekretara Skupštine''. Stoga je otvoreno pitanje da li je prilikom početka predmetne sednice i usvajanja njenog dnevnog reda postojao kvorum, a samim tim i pitanje demokratskog legitimiteta, kao i usaglašenosti usvojenih zakona sa Ustavom Crne Gore i važećim pravnim propisima", naveo je Đukanović u dokumentu upućenom predsedniku parlamenta Aleksi Bečiću.
Istovremeno on je naveo da je "otvoreno pravno pitanje" konstatovanja prestanka mandata poslaniku Filipu Adžiću i potvrđivanja mandata Suade Zoronjić.
Kako je menjan zakon?
U Skupštini Crne Gore 29. decembra usvojen je izmenjeni Zakon o slobodi veroispovesti. Svih 41 poslanika, koji su prisustvovali sednici je bilo "za" predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodi veroispovesti. Zakon je izglasan u 02:25 časova.
Prvobitna verzija ovog Zakona dovela je do višemesečnih litija, a potom i pada režima Mila Đukanovića posle tri decenije vladavine.
Izmenjen Zakon, kojim država ne može oduzeti imovinu Srpskoj crkvi odnosno, njenoj Mitropoliji, usvojen je noćas tačno godinu dana, od kako ga je u formi, ocenjenoj kao diskriminatorskoj, usvojila DPS većina.
Uoči usvajanja izmena, kojim se staje na put pokušaju da se preuzmu svetinje Srpske pravoslavne crkve, jednom od ključnih poteza režima Đukanovića, održani su protesti, a Đukanovićev DPS zakočio je proceduru u skuštini odbijanjem da verifikuju mandart novoj poslanici URA Suadi Zoronjić.
Pale su teške reči - na ulicama se pretilo "krvlju", a u parlamentu opstrukcijom, ali situacija koja je bila na ivici ozbiljnog incident ipak je okončana na miran način, a kulminirala je u Skupštini Crne Gore - usvojenim izmenama Zakona o slobodi veroipovesti.
Time je stavljena tačka na potez Mila Đukanovića koji je na izvestan način, posle 30 godina, i bio ključan događaj u slamanju njegovog režima - otimanje srpskih svetinja.
Šta dalje?
Izmene su usvojene tačno godinu dana od kako je sporni zakon usvojen.
Prema Ustavu, zakoni stupaju na snagu tek nakon što ih potpiše predsednik države. U slučaju da Đukanović ne potpiše izmeneni Zakon o slobodi veroispovesti, što se danas i dogodilo, parlament mora ponovo da raspravlja o tom aktu.
Britanci poslali ratne brodove u Lamanš! Više o tome OVDE.
Izvor: Blic