Još konkretnije, ukinuo je vanredno stanje na granici koje je administraciji Donalda Trampa omogućavalo da sredstva za te namene preusmeri iz budžeta različitih ministarstava, naročito iz budžeta Pentagona.
Bajden je ovim samo potvrdio svoje obećanje da će od prvog dana ukidati ograničenja koja je Tramp nametnuo migrantima na južnoj granici zemlje.
Tramp je obećavao da će izgraditi od 720 do 800 kilometara ograde, od čega je do 5. januara podignuto 727 kilometara.
Bajden je pre ulaska u Belu kuću jasno stavio do znanja da neće rušiti ono što je već izgrađeno.
On je potpisao i dekret o ukidanju ograničenja za ulazak u Sjedinjene Države za predstavnike niza bliskoistočnih zemalja, poznatih kao "Muslimanska zabrana".
Tramp je 2017. godine predsedničkim dekretom zabranio ulazak u SAD državljanima Irana, Libije, Sirije, Jemena, Somalije, Sudana i Iraka.
Nakon što su brojni američki sudovi na lokalnom nivou tu naredbu proglasili nezakonitom, Irak i Sudan su uklonjeni sa liste, ali su na nju dodati državljani Čada i zvaničnici Venecuele.
Novi američki predsednik potpisao je i dekret kojim se blokira izgradnja cnaftovoda „Kejston“ dužine 1,9 hiljada kilometara i kapaciteta više od 800 hiljada barela dnevno. Od najveće kanadske provincije Alberte, koja proizvodi naftu, do rafinerija u Meksičkom zalivu.
Taj projekat je dosledno podržavala Trampova administracija.
Bajden: Tramp mi je ostavio „vrlo velikodušno pismo“
DŽo Bajden je otkrio da mu je njegov prethodnik Donald Trump ostavio „vrlo velikodušno pismo“.
"Predsednik je napisao vrlo velikodušno pismo. Lične je prirode, pa neću o tome govoriti dok ne porazgovaram s njim", rekao je Bajden potpisujući svoje prve predsedničke ukaze u Ovalnom kabinetu.
Izvor: fakti.org