Prethodno je Milanović u telefonskom razgovoru premijera Andreja Plenkovića, kako se navodi, upozorio da je neprihvatljivo da, prema zvaničnom protokolu obeležavanju te godišnjice prisustvuju osobe sa ustaškim obeležjima, saopšteno je iz njegovog kabineta.
U saopštenju se navodi da je Milanović došao jutros u Zadar, a nakon što je uočeno da se među učesnicima obeležavanja godišnjice nalaze i osobe sa ustaškim obeležjima i pozdravom "Za dom spremni", pozvao je premijera Plenkovića i odlučio da se vrati u Zagreb.
"Budući da je nakon toga utvrđeno da i prema službenom protokolu obeležvanja učestvuju osobe koje na sebi imaju ustaška obeležja i pozdrav, predsednik Republike otkazao je učešće u programu", navodi se u saopštenju.
Dodaje se i da su se, po naređenju Milanovića kao vrhovnog komandanta, nakon prvog dela svečanosti iz programa obeležavanja povukli načelnik Glavnog štaba OSRH admiral Robert Hranj i svi vojni komandanti.
Hrvatski predsednik je to isto uradio i u maju prošle godine u Okučanima, kada je zbog ustaških simbola napustio obeležavanje godišnjice vojno-policijske akcije Bljesak.
Pripadnici paravojnih snaga kritikuju Milanovićevu odluku
O odbijanju predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da zbog ustaških simbola u Zadru učestvuje na obeležavanje godišnjice vojno-policijske akcije Maslenica, deo hrvatskih medija piše kao o još jednom skandalu šefa hrvatske države.
Pripadnici nekadašnjih paravojniih Hrvatskih odbrambenih snaga (HOS), koji su se našli na obeležavanju godišnjice, kritikuju Milanovićevu odluku.
"Jesu li nas 93. tražili da budemo u protokolu", upitao je jedan od pripadnika HOS-a.
I dok organizatori tvrde da pripadnici HOS-a, u čijem grbu se nalazi i ustaški pozdrav "Za dom spremni", nisu predviđeni protokolom obeležavanja, HOS-ovci tvrde drugačije.
"Trebalo je da budemo, ali neko je to zaboravio", rekao je jedan od pripadnika HOS-a i dodao da ih "Milanović davno bacio u đubre".
Ante Baraba Knez, sekretar Udruženja HOS-a Zadar tvrdi da je njihovo učestvovanje u današnjem obeležavanju predviđeno protokolom.
"Ja sam lično u protokolu, moj predsednik je u protokolu, mi smo u protokolu kao i sva udruženja iz rata. Prilikom dolaska nam je rečeno da ljudi koji su u protokolu idu na polaganje venaca", rekao je.
Ne treba im, kazao je, predsednik koji nije spreman da dođe među branitelje i pokloni se žrtvama.
"Nije bilo vređanja, to nam nije bilo ni u planu. Mi smo se postrojili, protokol je počeo, imamo maske, niko nam ne može osporiti naše, a on što je napravio u Novskoj, to je napravio i sad", rekao Baraba Knez, prenela je zagrebačka N1 tv.
Opozicija podržala Milanovića
Hrvatska parlamentarna opozicija osudila je danas isticanje ustaškog pozdrava "za dom spremni" na obeležavanju 28. godišnjice vojno-policijske akcije Maslenica '93. u Zadru i podržala predsednika Zorana Milanovića koji je zbog toga odbio da prisustvuje komemoraciji.
Milanović je istovremeno naložio vojnom vrhu da napusti komemoraciju.
SDP-ov poslanik Arsen Bauk podsetio je da je predsednik postupio isto kao i u Okučanima u sličnoj situaciji, a ovog puta, primetio je, napravio je korak više i opravdano naredio komandantima vojske da napuste obeležavanje godišnjice.
"Organizatorima, vladi i svima drugima poslao je jasnu poruku da i za obeležavanja ovakvih godišnjica važi njegova vrlo jasna poruka: Prvo sapun, a onda parfem", rekao je Bauk.
Za poslanicu Mosta Marju Selak Raspudić je isticanje ustaškog pozdrava za dom spremni" kažnjivo, ali, nažalost sudovi nemaju ujednačenu praksu, pa bi, kaže, to trebalo jasnije definisati Krivičnim zakonom.
"I predsednik i premijer treba da postupe u skladu sa zakonima. Sve što je zakonom dozvoljeno ne smeju osuđivati tako da u ime funkcije postupaju, dok sve ono što zakonom nije dozvoljeno treba kažnjavati svojim odlaskom s takvih mesta i ostalim osuđujućim postupanjem", rekla je Selak Raspudić.
Čelnik Zeleno-levog bloka Tomislav Tomašević nije iznenađen reakcijom Milanovića i kaže da je ona za njega očekivana.
"Milanović je već u Okučanima postavio standard kojeg se drži i ja to podržavam, a vidim da podržavaju i ministar odbrane i župan", rekao je Tomašević, ističući da takve stvari treba zakonski regulisati "kako više ne bi bilo dilema ili sličnih situacija", prenela je Hina.
Poslanica GLASA Anka Mrak Taritaš ocenila je Milanovićev postupak jedino ispravnim, ali se pita kakva je to država u kojoj predsednik države mora otići, a ne oni koji imaju ustaška obeležja.
"Jedino je ispravno napustiti manifestaciju na kojoj su istaknuta takva obeležja i da se ona prekine..", rekla je Taritaš i založila se za poštovanje zakona kojim je jasno definisano nošenje obeležja, ali i sankcije.
"Pa ko voli, nek' izvoli", poručila je Taritaš i navela primer Blajburga.
Šta je Moskva odgovorila Haradinaju za velikoalbanske planove, saznajte OVDE.
Izvor: Tanjug