Najnovije

ČOMSKI: Činjenica je da su tokom čitave svoje istorije Amerikanci vodili agresivni rat protiv nekoga (VIDEO)

Baš kao i mnoge Trampove pristalice, američki liberalni intelektualci egzistiraju u svetu fantazije u kojem se vodeći dobavljač „međunarodnog terorizma“, američka vlada, doživljava kao fundamentalno benigna sila, rekao je Noam Čomski za RT.

Američka vojska (Foto: army.mil)

"Kao što ne možete naterati republikansku rulju da prizna da su izbori izgubljeni, ne možete ni liberalne američke intelektualce naterati da priznaju da su Sjedinjene Američke Države vodeća teroristička država", rekao je Čomski za RT.

Činjenica je da su tokom čitave svoje istorije kao suverena država SAD vodile agresivni rat protiv nekoga, rekao je Čomski. Takozvani „rat protiv terorizma“, koji je Ronald Reagan stavio kao fokus u svojoj spoljnoj politici, bilo je obračunavanje Vašingtona s „otporom američkom terorizmu u centralnoj Americi, a takođe i u južnoj Africi“.

SAD su Nelsona Mandelu smatrale teroristom sve do 2008. godine, dugo nakon što je demontiran režim aparthejda. O američkom tajnom ratu protiv Nikaragve presudio je Međunarodni sud pravde, te utvrdio kršenje međunarodnog prava.

„Ono što je Reganova administracija radila bio je vrhunac terorizma prema našim vlastitim definicijama“, rekao je Čomski.

„Ali NJujork tajms je objavio članak u kojem kaže da možemo odbaciti presudu suda jer je to neprijateljski sud. Zašto je to neprijateljski sud? Jer je osudio SAD “.

Još jedna žrtva SAD-a je Kuba, koja je pretrpela višedecenijsku blokadu i stalnu američku kampanju da se podrije njena vlada i izazove ustanak. U SAD-u se te akcije percipiraju kao Cijina glupa zavera kako bi se skinula brada Fidela Kastra.

„Nije to bilo, bio je to ozbiljan teroristički rat koji je skoro doveo do uništenja sveta“ s kubanskom raketnom krizom, istakao je Čomski.

Neuspeh liberalnih intelektualaca da sagledaju američku politiku onakvom kakva jeste nije nešto što je zakopano u istorijskim knjigama ili ograničeno na ono što se dešava u stranim zemljama. Na primer, pobuna na Kapitolu 6. januara nije bila neka „izluđena rulja“ Trampovih pristalica koja je došla „niotkuda“ i bila poražena da bi dokazala slavu američke demokratije.

„Postoje zaista ozbiljne bolesti - obostrane, iako su republikanci nestali iz spektra, ali o njima se ne razgovara“, rekao je on.

Ovaj neuspeh nanosi stvarnu štetu milionima Amerikanaca. Ideje Bernija Sandersa, političara koji bi se lako mogao smatrati desnim centrom u zemlji poput Nemačke, oslikane su kao previše radikalne za SAD tokom predsedničke kampanje.

„Ono na šta on poziva - univerzalnu zdravstvenu zaštitu, besplatno visoko obrazovanje - konzervativne stranke u Evropi samo uzimaju zdravo za gotovo“, rekao je Čomski.

„Ovo na šta on poziva je takva uvreda protiv američkog naroda, toliko ste zaostali i reakcionarni da ne možete imati ono što ima Meksiko, što ima Francuska, što ima Brazil.“

Ruska vojska izvršila snažan napad, upotrebljen moćan raketni sistem. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: vostok.rs

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA