Prema Ustavu Crne Gore ambasadore i druge diplomatske predstavnike postavlja i opoziva predsednik države, a Đukanović kaže da ni najviši državni akt, kao ni zakon ne propisuje rokove u kojima predsednik postavlja i opoziva ambasadore i šefove drugih diplomatskih predstavništava.
U predsedničkom saopštenju dostavljenom Tanjugu se navodi da je ne manje važno da predsednik države postavlja i opoziva ambasadore na predlog vlade i uz mišljenje odbora Skupštine nadležnog za međunarodne odnose.
On smatra da je predlog za opoziv sedam ambasadora Crne Gore "vrlo značajno pitanje, koje je neupitno iziskivalo primenu ove odredbe Zakona o spoljnim poslovima".
Pozivajući se na dosadašnju praksu, Đukanović ukazuje da je poziv ambasadora, osim zbog okončanja mandata, izuzetno retka i podrazumevala je dostavljanje obrazloženog Predloga ministra spoljnih poslova Kadrovskoj komisiji vlade.
Đukanović ističe da bi za ovakvu odluku svaki ozbiljan državni organ dao obrazloženje.
Posebno, kaže, ako se uzme u obzir da se predlozi vlade za opoziv sedam ambasadora i kompletan materijal koji je dostavljen, u suštini, sastoje od jedne rečenice: „da se ambasador opozove sa dužnosti izvanrednog i opunomoćenog ambasadora Crne Gore...“, uz uredno pobrojana imena.
Predsednik je zbog toga preporučio da se u realizaciji "neupitnih politika nove većine", koriste korektna i u političkoj i demokratskoj praksi uobičajena obrazloženja.
Kada će biti izglasan novi Zakon o slobodi veroispovesti, saznajte OVDE.
Izvor: Tanjug