Govoreći na 16. Istočnoazijskom samitu, Putin je rekao: „Mi smo više puta upozoravali da raskid Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa znači da se region sada suočava sa mogućnošću da se ovo udarno oružje pojavi širom njegove teritorije, i kao rezultat toga nova trka u naoružanju.“
Ruski predsednik je rekao da je, uprkos odluci bivšeg predsednika Donalda Trampa da se povuče iz Sporazuma u avgustu 2019. godine, Moskva „proglasila jednostrani moratorijum na razmeštanje raketa srednjeg i kratkog dometa u azijsko-pacifičkom regionu i drugim delovima sveta, istovremeno pozivajući na ozbiljan dijalog o tom pitanju sa državama na koje ono utiče“. Prema njegovim rečima, „ruski predlog ostaje otvoren i postaje sve važniji“.
Saradnja sa drugim zemljama, rekao je Putin, „jedini je način, po našem mišljenju, da se zaustave postojeće i novonastajuće pretnje i reše problemi koji utiču na naš region i svet u celini“. On je dodao da dijalog treba da se fokusira na „održivi razvoj i poboljšanje blagostanja stanovništva“, insistirajući da je Moskva spremna da učestvuje u takvim razgovorima.
Vašington je za svoje povlačenje iz Sporazuma okrivio navodne povrede od strane Rusije. Moskva je demantovala te tvrdnje i saopštila da američki sistemi protivraketne odbrane u centralnoj Evropi krši njegove uslove. Kremlj je suspendovao učešće u sporazumu dan nakon što je Vašington objavio da više neće biti obavezan Sporazumom.
Ranije ovog meseca, Putinov sekretar za štampu Dmitrij Peskov je rekao da Moskva nije zabrinuta zbog glasina da je Kina testirala nuklearnu raketu koja može da kruži oko Zemlje i da pogodi ciljeve brže od brzine zvuka. Britanski "Fajnešenel tajms" je objavio da je navodno lansiranje hipersonične rakete „iznenadilo američke obaveštajne službe“.
Robert Vud, ambasador predsednika DŽoa Bajdena u UN, potom je upozorio da je „hipersonična tehnologija nešto zbog čega smo zabrinuti, zbog njene potencijalne vojne primene... Mi smo se uzdržavali od toga“.
Prema Peskovu, razvoj događaja, koji je Peking odbio da potvrdi, ne predstavlja pretnju za Moskvu jer „imamo savezničke odnose sa Kinom“ koja, kako je rekao, „razvija svoje oružane snage i sisteme naoružanja, ali ne izlazi iz okvira bilo kakvih međunarodnih sporazuma“.
Početkom oktobra Rusija je saopštila da je prvi put u istoriji uspešno ispalila hipersoničnu protivbrodsku raketu "Cirkon" sa nuklearne podmornice. O raketi sposobnoj da leti devet puta većom od brzine zvuka, američki vojni šefovi su ranije upozorili da predstavlja izazove bez presedana za otkrivanje i presretanje od strane konvencionalnih raketnih odbrambenih sistema.
Tiodorović traži da kovid propusnice važe 24 sata. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: vostok.rs