Najnovije

DA LI JE VARŠAVA NAJAVILA NAPUŠTANJE EU? U Poljskoj važe samo poljski zakoni

Politički Brisel šokiran je presudom poljskog Ustavnog suda kojom je poništeno prvenstvo evropskog prava, a čak se čuje da je vlada u Varšavi krenula putem Polegzita, odnosno napuštanja Evropske unije, piše Dojče vele.

Poljska (Foto: Pixabay)

U Briselu su još od letos čekali i pribojavali se odluke poljskog Ustavnog suda, koja je doneta juče i prema kojoj ugovorno pravo EU nije u skladu sa poljskim Ustavom.

To je izazvalo ogorčenje u evropskim institucijama i praktično svim taborima Evropskog parlamenta, i sada se uzima maltene kao početak Polegzita, odnosno puta bez povratka ka napuštanju EU.

Ustavni sud u Varšavi proglasio je da su pojedini delovi evropskog prava u neskladu sa domaćim Ustavom. Tu se pre svega misli na pravo EU da interveniše zbog ugroženosti pravne države u svojim članicama, što je slučaj sa Poljskom.

"To što je Varšava potpisala evropske ugovore ne znači da je predala svoj pravni suverenitet u ruke EU", zaključio je sud.

Predsednik Evropskog parlamenta David Sasoli rekao je da takva presuda neće ostati bez posledica.

"Primat prava EU mora biti nesporan. Pozivamo Evropsku komisiju da preduzme neophodne korake", napisao je on.

Evropska komisija, koja je na potezu kao čuvarka evropskih ugovora, saopštila je da presuda, koja je za sada saopštena samo usmeno, sugeriše probleme u nadređenosti evropskog prava kao i autoritetu Evropskog suda u Luksemburgu.

Komisija "neće oklevati da upotrebi opcije iz evropskih ugovora", najavio je nadležni komesar Didije Rajnders, što bi moglo da znači da će konačno biti ubrzan postupak na osnovu Člana 7 evropskih ugovora, koji se protiv Poljske razvlači godinama.

Ukoliko se utvrdi teška povreda pravne države, taj postupak može rezultirati i oduzimanjem glasa Varšavi u okviru EU.

Kako se čuje u Briselu, do sada se svim silama izbegavao otvoreni politički okršaj, ali se više nema kud, jer je poruka poljskog Ustavnog suda dočekana kao objava rata.

Poljska je odavno na meti kritika zbog spornih zakona, posebno jer vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) kontroliše pravosuđe.

Evropski poslanik Jeron Lenars je poručio da Evropska komisija mora upotrebiti sve instrumente kako ne bi podržavala "autokrate u Varšavi", čime, kako navodi DW, aludira na mogućnost da se Poljskoj uskrati novac iz zajedničkog ćupa.

Brisel je već "na led" stavio posebna sredstva iz pozamašnog fonda za obnovu ekonomije nakon pandemije.

"Ako u EU nema pravne zajednice, onda se ona raspada", kaže Jens Gajer iz poslaničkog kluba Socijalista u EP, dodajući da Poljska ima dve mogućnosti: da prilagodi poljski Ustav evropskom pravu ili će morati da napusti EU.

Iako je poljski premijer Mateuš Moravjecki više puta negirao da njegova zemlja planira da napusti EU, neki stručnjaci za evropsko pravo kažu da je odluka Ustavnog suda praktično objava razlaza.

"Ako se poriče prvenstvo evropskog prava kao jedan od temelja EU, onda bi to moglo da se tumači kao aktiviranje Člana 50 koji predviđa mogućnost napuštanja EU", kaže profesor evropskog prava Franc Majer.

Brisel i Varšava u sporu oko nadležnosti zakona

BRISELPredsednicka EK Ursula fon der Lajen kaze da je duboko zabrinuta jučerašnjom presudom poljskog Ustavnog suda kojom se konstatuje da su delovi EU zakonodavstva nespojivi sa poljskim ustavom, a nacionalni ustav pretpostvaili EU ugovoru kao najvišem aktu Unije.

U Evropskoj komisiji kažu da su odluku poljskog Ustavnog suda podvrgli analizi i da će se ubrzo odlučivati o narednim koracima.

"EU je zajednica vrednosti i zakona. To je ono što povezuje našu Uniju i čini je jakom. Mi ćemo podržati osnovna načela pravnog poretka naše Unije. Naših 450 miliona Evropljana se oslanja na to", poručila ja Lajen u pisanom saopštenju.

Ona dodaje da je prioritet EK da se zaštite i prava poljskih građana koji uživaju beneficije članstva u EU kao i da je

građanima EU, kao i kompanijama koje posluju u Poljskoj, potrebna pravna sigurnost u smmislu da se pravila EU u potpunosti primenjuju u Poljskoj.

"Naši ugovori su vrlo jasni. Sve presude Evropskog suda pravde obavezujuće su za sve organe država članica, uključujući i nacionalne sudove. Pravo EU ima primat nad nacionalnim pravom, uključujući ustavne odredbe. To su prihvatile sve zemlje članice EU potpisujući članstvo u EU", navodi Lajen.

U Briselu dodaju da će iskoristiti sva ovlašćenja koja proističu iz najviših pravin akata tzv EU ugovora kako bi i u Poljskoj osigurali sprovođenje EU zakona.

U Briselu navode i činjenicu da EK još nije odobrila Nacionalni plan za opravak Poljske i posećaju da je izdvajanje novca iz EU fondova za zemlje članice sada usko povezano sa vladavinom prava u tim državama.

Šta Amerikanci hoće Rusima da zabrane, pogledajte OVDE.

Izvor: Tanjug/Dojče Vele

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA