Tajvan je ubrzo odgovorio pozivom Pekingu da odustane od politike prinude i ponovio da samo stanovnici Tajvana mogu da odlučuju o njegovoj budućnosti.
Tajvan, koji ima demokratski poredak, našao se pod pojačanim vojnim i političkim pritiskom iz Pekinga da prihvati kineski suverenitet, ali je Tajpej obećao da će braniti svoju slobodu.
Govoreći u Velikoj narodnoj dvorani u Pekingu, Si je rekao da kineski narod ima "slavnu tradiciju" borbe protiv separatizma.
- Tajvanski separatizam za nezavisnost je najveća prepreka postizanju ponovnog ujedinjenja sa otadžbinom i najozbiljnija skrivena opasnost po nacionalnu obnovu - rekao je kineski predsednik povodom godišnjice revolucije kojom je 1911. godine zbačena poslednja carska dinastija.
Si je dodao da mirno "ponovno ujedinjenje" na najbolji način ispunjava interese tajvanskog naroda i da će Kina zaštititi svoj suverenitet i jedinstvo.
- Niko ne treba da potceni jaku odlučnost kineskog naroda, čvrstu volju i snažnu sposobnost da brani nacionalni suverenitet i teritorijalni integritet - naglasio je kineski predsednik.
On je dodao da "istorijski zadatak ponovnog ujedinjenja sa otadžbinom mora biti ispunjen".
- Mi ćemo ga definitivno dovršiti - rekao je Si.
Predsednička kancelarija Tajvana saopštila je da je ovo suverena i nezavisna teritorija, a ne dio Republike Kine i jasno odbacila ponudu Kine o "jednoj zemlji sa dva sistema" za upravu nad ovim ostrvom.
Kada se znalo da će DNR biti nezavisna, saznajte OVDE.
Izvor: SRNA