Dana 18. marta 2019. godine, američki borbeni avion F-15E bacio je bombu na „veliku grupu žena i dece zbijenu uz obalu reke“ u blizini grada Baguza, a zatim je bacio još nekoliko, ubivši preživele, prema izveštaju "NJujork tajmsa".
Napad je, kako se izveštava, šokirao čak i američke oficire, koji su posmatrali incident uživo preko kamere dronova i postavljali pitanja da li se to može smatrati ratnim zločinom. Međutim, bombardovanje je ubrzo zataškala vojska i istraga nikada nije sprovedena, tvrdi se u izveštaju.
„Skoro na svakom koraku, vojska je činila poteze kojima je prikrivala katastrofalne udare“, navodi se u izveštaju, tvrdeći da je „broj mrtvih umanjen“, izveštaji „odloženi, sanirani i klasifikovani“, mesta eksplozije poravnata buldožerom, a „vioski komandanti nisu obavešteni“, u nastojanju da se ono što se dogodilo čvrsto drži u tajnosti.
Centralna komanda SAD priznala je da je u napadu ubijeno 80 ljudi, od kojih su samo 16 navodni teroristi "Islamske države", nakon što su joj se novine obratile za komentar, da bi potom bizarno pokušala da opravda dodatno bombardovanje tvrdnjom da su žene i deca takođe mogli biti teroristi.
Prema izveštaju, nakon što je Centralna komanda identifikovala 16 navodnih boraca i četiri civila ubijena u napadu, ona je saopštila da „nije jasno“ da su ostalih 60 žrtava civili, „delimično zato što su žene i deca u `Islamskoj državi` ponekad uzimali oružje u ruke”.
Udar bi bio jedan od najgorih za Pentagon sa civilnim žrtvama u Siriji, kada bi se zvanično priznala 64 poginula civila, ali čak je i "Tajms" priznao da je pogibija civila u američkim udarima često „malo navođena čak i u poverljivim izveštajima“, nagoveštavajući da bi pravi broj žrtava mogao biti mnogo veći.
Uz još uvek sveža sećanja na američki napad dronom u Kabulu u kojem su ubijeni humanitarni radnik i sedmoro dece, ali ni jedan terorista, što je takođe prvi otkrio "Tajms", novo otkriće šokiralo je čitaoce u SAD i širom sveta, koji su pozvali da se deluje zbog onoga što su mnogi nazvali ratnim zločinom.
The US needs to leave Syria ASAP. Our military presence there makes us LESS safe!
— Trita Parsi (@tparsi) November 13, 2021
"At nearly every step, the military made moves that concealed the catastrophic strike. The death toll was downplayed. Reports were delayed, sanitized and classified."https://t.co/eCjxblUXie
„Kako uopšte možete da iznosite odbranu kao da ne znate da te bebe nisu bile borci `Islamske države`?“ upitala je novinar Kejtlin DŽonston, dok je direktor Centra za civile u sukobima Danijel Mahanti saopštio: „Ovo nije ništa drugo do kriminalna zavera. Oni su buldožerom uništili mesto udara i manipulisali telima. Ko ide u zatvor zbog ovoga?"
The US killed 70 civilians in a strike in Syria. It was flagged internally as a possible war crime. Instead of investigating, the military buried it. More troubling, it looks like US forces were systemically circumventing targeting requirements. Horrific. https://t.co/WnI8GJMxJa
— Bassam Khawaja (@Bassam_Khawaja) November 13, 2021
Bivši portparol američkog predsednika Baraka Obame, Tomi Vitor, pozvao je Ministarstvo odbrane da objavi sve informacije vezane za napad, opisujući ga kao „zaista užasavajuću priču“.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) November 14, 2021
Izvor: Vostok.rs