Kondjor je misterija jer je jedini planinski masiv na svetu koji formira neverovatno pravilan krug. Nalazi se u regionu Ajano-Maj u okrugu Habarovsk, a nedavno je njegovu satelitsku fotografiju objavio i sistem za satelitsko nadlgedanje EU Kopernikus.
Fotografija koju je, kako se navodi, snimio satelit Sentinel 2, otkriva gotovo savršen krug u planinskim masivima ruskog jugoistoka oko reke Amur, koji i danas podstiče različite teorije i nagađanja.
Krenimo redom. Geolozi, rudari i radnici jedini su koji ovde imaju pristup, ostalima je ulazak i boravak na teritoriji planinskog prstenastog masiva zabranjen, retki posetioci moraju da dobiju posebnu dozvolu.
Klima je surova, ledeni vetrovi nemilice duvaju sa Ohotskog mora, uslovi za rad su preteški, iako radnici imaju topao smeštaj, parna kupatila, sportsku salu,
Prema nekim procenama, iz ovog rudnika godišnje se iskopava platina u vrednosti od 115 miliona evra, a otkriveno je sedamdesetih godina prošlog veka kada su rudari, kopajući zlato, u aluvijalnim naslagama reke Kondjor našli platinu i tada je sve počelo.
Eksploatacija platine počela je 1984. godine. Nakon otkrića najvećih svetskih ležišta ovog dragocenog i retkog metala, otkriven je i endemski mineral nazvan konderit, legura bakra, olova, rodijuma, platine i iridijuma. Tu su i ležišta crnog granita i plavog kalcita.Do danas je dosta uloženo i u infrastrukutru oko rudnika, a 2014. godine izgrađen je aerodrom Urgalan. To, međutiim, nije učinilo ovo daleko područje dostupnim običnom svetu, jer je avionski prevoz omogućen samo naučnicima i radnicima.
#Copernicus for #RawMaterials
— Copernicus EU (@CopernicusEU) November 23, 2021
The Kondyor Massif in #Siberia holds large reserves of platinum
It is a rare example of a magma intrusion of igneous rock below the surface more than one billion years ago, forming a circular rocky ring#Sentinel2 🇪🇺????️image acquired on 8 November pic.twitter.com/D1yWTujmbH
Ne zna pouzdano kako je ovaj impozantni krater nastao, a najbliža istini je teorija je da je formiran procesom intruzije - hlađenjem i kristalizacijom magme ispod površine zemlje. Zbog njegovog skoro savršenog kružnog oblika, postoje i teorije da je bio baza vanzemaljaca, ali i da ga je napravio meteor.
Spoljni prečnik masiva je oko 8 kilometara, a visina ide od 1,2 do 1,4 km. Na severu planinskog obruča nalazi se jaz između oboda. Kroz njega iz centralnog jezgra protiče reka Kondjor.
Postoji još jedna zanimljivost. Ležišta minerala imaju skoro pa tačno definisane granice. Zbog toga je ekstrakcija i distribucija mineralnih stena koje nastaju u Kondjoru veoma efikasna, a planinski venac nazvan "zlatni rudnik".
Ruska Federacija je po eksploataciji platine druga u svetu, odmah iza Južnoafričke republike, a najveći rudnici nalaze se na Tajmiru, Uralu i Kondjoru. Zimbabve je treći na svetu po proizvodnji platine.
Izvor: Informer