On je u filmu „Rusija. Najnovija istorija“, koji je prikazao TV kanal „Rossiя 1“, objasnio šta znači ta „prednost“:
„Od tih sistema zavisi sposobnost Oružanih snaga da blagovremeno reaguju na potencijalne vojne pretnje. Mi ne samo da modernizujemo ono čime raspolažemo, mi u naoružanje uvodimo nove sisteme. Po tom pokazatelju sada smo broj jedan u svetu“.
Predsednik Ruske Federacije ukazao da će vremenom još neke zemlje doći u posed hipersoničnog oružja, pa naglasio:
„Rusija će do tog momenta već biti u stanju da `prijatno iznenadi` partnere. Velika je verovatnoća da će Rusija – do toga momenta – već raspolagati sa sredstvima za borbu protiv hipersoničnog oružja“.
Putin je u istom filmu naveo da Ukrajina još uvek nije ispunila obavezu da Rusiji vrati imovinu bivšeg SSSR:
„Mi smo 1993. godine preuzeli na sebe obavezu da otplatimo sve dugove bivšeg Sovjetskog Saveza za sve bivše sovjetske republike. Za uzvrat, one su bile dužne da nam prepuste aktive Sovjetskog Saveza u inostranstvu. Dugovi SSSR su otplaćeni, ali nisu svi ispunili obavezu prepuštanja inostrane imovine Moskvi. To nisu uradile brojne biveše sovjetske republike, uključujući Ukrajinu“.
Putin je ponovio svoju ocenu da je raspad SSSR bio „tragedija“, ali je naglasio da bi njegova obnova bila i besmislena i nepraktična.
Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu izjavio je 20. oktobra da je američka vojska započela aktivan rad na modernizaciji taktičkog nuklearnog oružja i baza za njegovo skladištenje u evropskim zemljama.
Posebno je upozorio da SAD uključuju pilote nenuklearnih država članica NATO u uvežbavanje upotrebe taktičkog nuklearnog oružja.
Istakao je da Moskva to smatra direktnim kršenjem Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) December 12, 2021
Izvor: Fakti.org