Ukazano je na to sa čime je povezan neobičan položaj Berlina, a takođe objašnjeno šta bi moglo da ugrozi Nemačku u budućnosti.
Podsetimo, ranije je politikolog, novinar i glavni urednik „World Economy“ Aleksandar Sosnovski, analizirajući situaciju na međunarodnoj sceni, došao do zaključka da je Nemačka krenula putem zbližavanja sa Rusijom. O tome svedoči odsustvo bilo kakve ozbiljne reakcije Berlina na „slučaj Navaljni“, kao i pozitivan stav u vezi sa sprovođenjem projekta Severni tok 2.
Sa druge strane, Anatolij Vaserman je podsetio da je Nemačka i dalje zavisna od mišljenja Sjedinjenih Država. Nova administracija Bele kuće, na čelu sa novoizabranim predsednikom DŽozefom Bajdenom, pokazala je Berlinu da nije spremna da se odrekne “partnerskih odnosa” i uticaja na poziciju Berlina o različitim međunarodnim pitanjima, uzimajući direktno učešće u njihovom rešavanju.
Prema rečima Vasermana, Nemačka se zaista kreće prema Rusiji, ali ide u „cik-cak“, s obzirom da i dalje ostaje zavisna od Vašingtona.
Međutim, ova pozicija je opasna za Berlin, jer, podležući uticaju Sjedinjenih Država, nemačke vlasti mogu u potpunosti odbiti saradnju sa Rusijom, što zemlji preti ozbiljnim posledicama.
Odbijanje učešća u projektu Severni tok 2 uskratiće Nemačkoj prirodni gas, što će zauzvrat zadati ogroman udarac ekonomiji ove zemlje.
„SAD pritiskaju ogromnom snagom, pa ne mogu da garantujem da će se okretanje Nemačke prema Rusiji nastaviti. Ali, istovremeno, potpuno je jasno da nemačka ekonomija jednostavno ne može da opstane bez Severnog toka 2. Vladimir Iljič Uljanov je lepo rekao da je politika zbirni izraz ekonomije“, rezimirao je stručnjak.
Oružje u rukama Severne Koreje postalo još opasnije po Amerikance. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs