Najnovije

"U neprirodnom Kriznom štabu politički deo ima prevagu"

U danima kada se konstantno beleži porast zaraženih korona virusom jedina odluka koju je Krizni štab na jučerašnjoj sednici doneo bila je da će se o zaoštravanju mera naknadno odlučivati i to u petak. Za Gorana Vesića, zamenika gradonačelnika Beograda i člana Kriznog štaba, ovo odlaganje bila je pobeda grada Beograda.

Krizni štab (Foto: Vlada Srbije)

– Vaš grad, Beograd, izborio se da verovatno jedini u Evropi radite makar do 20.00 sati, poručio je juče Vesić ugostiteljima na Fejsbuku, i još dodao da je „zahvalan članovima Kriznog štaba zato što su razumeli argumente Beograda kada je u pitanju radno vreme u sektoru usluga“.

Da je Vesić, koji je i prethodnih dana pozivao i na ublažavanje mera kada se radi o ugostiteljima, pobedio bilo bi jasno i bez ove objave. Epidemiolog Predrag Kon rekao je juče da bi medicinski deo Kriznog štaba i on lično najradije da se „sve zatvori na pet dana“, što je i rečeno juče na sednici, ali ta ideja nije ni uzeta u razmatranje. Ono što je uzeto u razmatranje jeste da se „preko vikenda mora preduzeti nešto“.

– Ostalo je da se iskristališe i pripremi predlog. Mere će se odnositi na sva mesta gde postoji žarište i mogućnost prenosa, ali to nije danas definisano, rekao je još Kon.

Komentarišući poslednje odlaganje odluke o merama, infektolog Dragan Delić, nekadašnji direktor Infektivne klinike, kaže da ponovo imamo neblagovremeno donošenje mera i pokušaj da se balansira između ekonomije i zdravlja ljudi.

– Očigledno je da se i dalje prvi kompromis između ekonomije i očuvanja zdravlja, a to je za mene kao lekara sa medicinske i etičke tačke gledišta neprihvatljivo. U Hipokratovoj zakletvi nema ni kafića, ni restorana, ni kladionica, već se pominju bolesnici, lekari i njihov odnos. Briga o privredi, o ugostiteljima, ne može da bude deo zdravstvene politike, ističe Delić. On upozorava da „nam vreme nije saveznik“ i da svako kašnjene vodi ka porastu broja obolelih i posledično broja preminulih.

Upitan kako je moguće da se u Srbiji stalno ponavlja isti scenario kada se radi o porastu broja zaraženih i donošenju odluke o adekvatnim merama, sagovornik ključ problema vidi u sastavu Kriznog štaba.

– Neprirodan je sastav Kriznog štaba koji pored stručnog ima i politički deo. U ovakvoj situaciji mnogo bi priodnije bilo da se postupalo u okvirima zakona odnosno da je aktivirana Republička komisija za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti, koja bi zajedno sa Institutom za javno zdravlje Batut i Minsitarstvom zdravlja vodila upravljanje epidemijom. Ja ne znam kako se odluke donose na sednicama Kriznog štaba i da li se organizuje glasanje ali izgleda da politički deo ima prevagu, navodi Delić.

Ako se pak sudi po rečima Gorana Vesića, poslednja odluka kao i sve prethodne bila je jednoglasna. „Završena je sednica Kriznog štaba kojom je predsedavala premijerka Brnabić. Kao i uvek sve odluke su donete jednoglasno jer mi smo tim koji se zajedno bori da Srbija pobedi pandemiju“, napisao je Vesić juče.

Stručna tela i dalje ćute

„Nama od početka pandemije nedostaju stavovi drugih stručnih tela kao što su Lekarska komora Srbije, Zdravstveni savet Srbije, Epidemiološka sekcija Srpskog lekarskog društva. Mi danas govorimo o životima ljudi i ako sada ne iznesu svoje stavove, kada će to onda učiniti. To bi na kraju koristilo i samom Kriznom štabu jer je uvek više glava pametnije od jedne. Umesto da se svi okupimo i da se ujedinimo sa svojim znanjima, desilo nam se da se struka nije harmonizovala, što je za mene poražavajuće“, navodi još Dragan Delić.

Dr Janković objasnio šta možemo očekivati za vikend, kao i hoće li đaci ponovo učiti od kuće! Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: Danas

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA