List navodi da je iz sporazuma izbačeno da se radi o "asocijaciji" Srbije i Britanije, što je Srbiji bilo neprihvatljivo, pa je termin "asocijacija" zamenjen terminom "partnerstvo".
Izbačeni su i drugi delovi koji su bili neprihvatljivi za Srbiju, a odnose se na Međunarodni mehanizam za ratne zločine u Hagu.
Prema pisanju "Blica", poslednji sastanak sa Britancima održan je 4. februara i srpska strana očekuje da do povoljnog epiloga oko političkog sporazuma dođe veoma brzo, kako bi potom bio potpisan i trgovinski sporazum dve države.
Ministarstvo spoljnih poslove Srbije je dalo mišljenje da se politički i trgovinski deo potpišu odvojeno i to prvo trgovinski, a onda politički, ali je London imao drugačiji stav i zalagao se da se prvo završe politički pregovori, a da se tek onda razgovara o trgovini.
Beograd je tako, piše "Blic", stavljen u pat poziciju i već je na gubitku zbog toga, jer su carine na našu robu u iznosu i do 20 odsto, počele da važe od 1. januara ove godine.
Objašnjavajući zašto su Britanci insistirali na vezivanju trgovinskog sporazuma sa političkim, list, pozivajući se na izjave svojih sagovornika, piše da je Britanija rešila da iz Evropske unije izađe u velikom stilu, ali na račun zemalja Zapadnog Balkana, među kojima je i Srbija.
Prema njihovom mišljenju, London želi da sanira posledice raskida sa Evropskom unijom i da zadrži uticaj u ovom delu Evrope.
List navodi da je politički sporazum koji je London predložio praktično bio replika Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji je Srbija već potpisala sa Evropskom unijom, a u njemu se
u početnoj verziji, tražilo da Beograd potpiše da se "stvara asocijacija, između zajednice i njenih članova s jedne strane i Srbije s druge strane".
Sada je taj deo preformulisan u "partnerstvo Ujedinjenog kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske i Republike Srbije".
Među neobičnim zahtevima u koje je list imao uvid, bilo je i obavezivanje na "punu saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju", kao i sprečavanje i kontrola ilegalne imigracije.
Među delovima koji su pod znakom pitanja, ali iz kojih se naslućuju dvostruki aršini, je i onaj koji se odnosi na zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku, a sam London prilikom izlaska iz EU nije ni pregovarao o tome, piše "Blic".
O demografskoj katastrofi u Rusiji pročitajte OVDE.
Izvor: Blic