Amerikanci su odbili su da isporuče F-35 Egipćanima kako bi održali ravnotežu snaga u regionu i ojačali poziciju Izraela. Ali kada je Egipat kupio ruske avione, Bela kuća je odmah na to bila ogorčena.
Nedavno je administracija Bajdena ponovo signalizirala predsedniku Abdel Fatahu al-Sisiju da SAD ne odobravaju dogovor sa Rusijom. To je rečeno u obliku upozorenja. Bajden očigledno manje podržava egipatske vlasti od svog prethodnika.
Stručnjaci aktivno razgovaraju o tome kako će egipatske vlasti postupiti. S jedne strane, oružje je nacionalna bezbednost zemlje. Američki političari povremeno svoje postupke pokrivaju pitanjima nacionalne bezbednosti, čak iako o tome zapravo nema govora. Kada je reč o bezbednosti druge države, SAD odjednom nimalo briga.
Vazdušni saobraćaj između Egipta i Rusije još uvek nije nastavljen, a ovo je ogroman gubitak za bliskoistočnu zemlju. Turizam iz Ruske Federacije doneo je mnogo egipatskom budžetu.
S druge strane, Egipat prima 1,3 milijarde američke vojne pomoći godišnje i američki je saveznik. Sve ovo država može izgubiti zbog dogovora sa Ruskom Federacijom.
„Pritisak Vašingtona protivi se diplomatskim standardima. Egipat ne namerava da odbije predloge usmerene na razvoj saradnje sa Rusijom u svim oblastima, uključujući i vojsku “, rekao je Jahija al-Kidvani, član parlamentarnog odbora za odbranu i nacionalnu bezbednost.
„Egiptu je potreban američki pritisak na Etiopiju za izgradnju renesansne brane, kao i nedostatak kritike u vezi sa ljudskim pravima i pitanjima kontrole“, rekao je Mohamad Hamid, direktor Istočnog mediteranskog foruma za političke i strateške studije.
Mnogo godina Sjedinjene Države pokušavaju da zadrže uticaj na Bliskom Istoku, ali svake godine Amerikanci gube. Bliskoistočne države sve manje vole američku taktiku. Ne žele da budu američki vazali.
Šta god egipatske vlasti odlučile, jedno je sigurno - vreme je da se Vašington pomiri sa porazom na Bliskom istoku.
O ukrajinskom napadu teškim naoružanjem na LNR pročitajte i pogledajte OVDE.
Izvor: Pravda