Piše: Dejan Mirović
Vučićevi danajski pokloni uČuveni antikomunistički disident iz Ulcinja Kaplan Burović osuđen je na 20 godina zatvora zato što je u svom romanu napravio aluziju na albanskog diktatora Envera Hodžu. Zbog poeme „Bojana“, Burović je robijao i u Titovom zatvoru. Švercerski režim Mila Đukanovića se sličnim metodama obračunavao sa intelektualcima. Godine 2018. zabranjen je ulaz u Crnu Goru akademiku Matiji Bećkoviću, istoričarima Antiću i Rakoviću i autoru ovog teksta. Predsjednik Srbije Vučić nije stao u zaštitu svojih državljana. Osim konferencije za štampu, on nije ništa preduzeo. Đukanovićev režim, ohrabren takvom (ne)reakcijom, u stilu svog glavnog ideologa Bebe Popovića (koji je 2003. zabranio list „Dan“ u Srbiji), zabranjuje ulaz čak i muzičarima iz Beogradskog sindikata i Vladu Georgijevu.
Nakon smjene vlasti, novi premijer Zdravko Krivokapić osuđuje zabranu ulaska i poručuje u decembru 2020. da „ničije mišljenje ne može da ugrozi bezbjednost Crne Gore”.
U tom kontekstu, poznati beogradski advokat Ivan Ninić podnosi ANB-u i njenom novom direktoru Dejanu Vukšiću zahtjeve za objelodanjivanje navodnih tajnih informacija na osnovu kojih je zabranjen ulaz u Crnu Goru autoru ovog teksta. Vukšić i ANB su odbili sve zahtjeve. Pozvali su se na tajnost rješenja br/250/15-01-9012/1 od 27.8.2015, koje je donijeto od strane prethodnog direktora ANB-a. Vukšiću lično je 31. januara podnijet zahtjev da se van snage stavi oznaka tajnosti.
Vukšić se nije predomislio čak ni poslije rasprave o toj temi na sjednici Odbora za bezbjednost Skupštine Crne Gore od 10. marta. Direktor ANB-a nije htio da objelodani tajne informacije iako je MUP donio rješenje kojim se autoru ovog teksta ukida zabrana ulaska u Crnu Goru.
Vukšić je tako pokazao da u njegovom mandatu obični ljudi imaju manje mogućnosti da zaštite svoja ljudska prava nego, na primjer, kriminalac Velja Nevolja, koji je posjetio Kotor u januaru ove godine.
Ovakvo kršenje ljudskih prava od strane Vukšića pokazuje da on ne izvodi svoj autoritet iz zakonskih propisa. On nije ekspert za bezbjednost, još manje vodeći crnogorski advokat. Sa profesionalnog aspekta, Zoran Piperović, koji se takođe izjašnjava kao Srbin, na primjer, daleko je poznatiji i uspješniji advokat od Vukšića. Direktor ANB-a svoj autoritet, a po svemu sudeći i imenovanje, duguje činjenici da je, prema zvaničnom sajtu me.usembassy, i dalje na listi advokata američke ambasade u Crnoj Gori.
Ovakvo ponašanje i okolnosti imenovanja su izgleda postali manir dobrog dijela izvršne vlasti u Crnoj Gori. Oni kao da ne razumiju da to što je Crna Gora u NATO-u ne znači da se ne moraju poštovati unutrašnji zakoni. U bezglavoj želji da ispune zahtjeve drugog ili trećeg sekretara ambasada, zaboravljaju da se njihova djela razilaze sa većinskom voljom naroda iskazanom na litijama. Zaštita i imenovanje na ministarska mjesta DPS kadrova, poput ministara spoljnih poslova i odbrane, zadržavanje kompromitovanog Katnića na funkciji glavnog specijalnog tužioca i dukljanskih šovinista na RTCG sedam mjeseci nakon izbora dovelo je do toga da iz dana u dan jača Đukanović.
Umjesto da privede Aca Đukanovića zbog brojnih afera koje se vezuju za njega, izvršna vlast je uoči lokalnih izbora u Nikšiću pretresala automobil predsjednika Odbora za bezbjednost Skupštine Crne Gore.
Rezultati izbora u Nikšiću, posebno dobar rezultat DPS-a, jasno pokazuju posledice ovakve konfuzne i nesamostalne politike.
Nastali politički haos podstiče i srpski predsjednik, koji se svojski trudi da razjedini Crkvu i srpske partije u Crnoj Gori. Jedini politički akter koji je prozreo ovu Vučićevu politiku je Daka Davidović. Vučićevi danajski pokloni uvijek više koštaju nego što donose koristi, što pokazuju i izbori u Nikšiću.
Nedemokratska i provincijska politika novih vlasti će proizvesti posledice i za crnogorsku ekonomiju. Rusija je produžila zabranu letova za Crnu Goru. Ova odluka Moskve je uslijedila nakon produženja sankcija Rusiji od strane nove vlasti. To će dovesti do veoma štetnih posledica za glavnu privrednu granu u Crnoj Gori – turizam. Turska, koja je članica NATO-a i koja je preko deset puta ratovala sa Rusijom, nije uvela sankcije Moskvi upravo zbog zavisnosti od ruskih turista. Ipak, kao i kod Molijerovog Žurdena, ideologija bezuslovne servilnosti zarad lične karijere je preovladala nad zdravom ekonomskom logikom kod dijelova izvršne vlasti u Crnoj Gori.
Poluanonimni advokat američke ambasade i zaštitnik DPS kadrova Vukšić samo je simbol te politike koja je podarila novi politički život Đukanoviću.vijek više koštaju nego što donose koristi, što pokazuju i izbori u Nikšiću.
O demontaži Vašingtonskog sporazuma pročitajte OVDE.
Izvor: Dan