Istom presudom, koja je objavljena juče, Upravni sud naložio je Ministarstvu da donese "novo i na zakonu zasnovano rešenje", a u skladu sa primedbama iznetim u presudi.
Kako se navodi u obrazloženju, resorno ministarstvo je, donoseći osporeno rešenje, postupilo suprotno odredbama Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu. Odnosno, nadležni republički organ uz zahtev za izdavanje građevinske dozvole, nije dostavio studiju o proceni uticaja na životnu sredinu. Takođe, navodi se da je rešenje o građevinskoj dozvoli doneto samo u skladu sa Zakonom o planiranju i izgradnji, što u ovom slučaju nije bilo dovoljno, jer je Kalemegdan odnosno "Beogradska tvrđava spomenik kulture od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju".
- Takođe, kako pripremni radovi obuhvataju zemljane radove i radove na stabilizaciji terena i osiguranja iskopa bušnim šipovima, to iz navedenog proizilazi da su u pitanju radovi koji mogu narušiti svojstva Beogradske tvrđave kao nepokretnog kulturnog dobra - piše u presudi Upravnog suda.
- Po oceni suda, izvođenje takvih radova nije moglo biti odobreno bez saglasnosti nadležnog organa, u ovom slučaju Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture.
Ukinutim rešenjem, bilo je dozvoljeno investitoru JP "Skijališta Srbije" da u okviru pripremnih radova postave gradilišnu ogradu, instalacije i privremenu opremu, te da izvrše radove na stabilizaciji terena i osiguranja iskopa prema susednim parcelama bušnim šipovima.
Kako je ranije najavljeno, planirano je da trasa gondole između Ušća i Kalemegdana bude dugačka oko kilometar, sa 25 kabina kako bi prevozila oko 3.000 putnika na sat. Vrednost ovog projekta procenjena je na oko 1,8 milijardi dinara.
O krivičnoj prijavi protiv Vučića i njegovih saradnika pročitajte OVDE.
Izvor: Večernje novosti