Veoma dugo je rukovodstvo skandinavske države pokušavalo da održi neutralnu poziciju i da se ne suprotstavi Sovjetskom Savezu, a potom i Rusiji.
Čak i nakon pristupanja Severnoatlantskom savezu, Oslo je odbilo da na teritoriji zemlje rasporedi nuklearno oružje i balističke rakete srednjeg dometa.
Ali poslednjih godina, norveška retorika prema Rusiji pretrpela je značajne promene, što se može videti na primeru pojavljivanja četiri bombardera američkog vazduhoplovstva u vazduhoplovnoj bazi Orland.
„Vazduhoplovna baza Orland nalazi se u neposrednoj blizini zapadnih granica Rusije. Raspoređivanje američkih bombardera u Norveškoj je očigledan signal Moskvi – upozorenje na predstojeće promene“, navodi se u članku kineskog portala.
Najveći razlog za ovu situaciju, prema rečima Kineza, jeste arhipelag Svalbard.
Uprkos činjenici da je pod jurisdikcijom Osla, Rusija, u skladu sa međunarodnim ugovorom, ima puno pravo da tamo obavlja ekonomske aktivnosti.
Ovakvo stanje stvari ne odgovara Vašingtonu koji nastoji da istisne Rusiju iz arktičkog regiona.
U vezi sa tim, postoji velika verovatnoća da će Amerikanci, uz pomoć Norvežana i njihovih drugih saveznika u NATO-u, pokušati Moskvi da prirede neprijatno iznenađenje. Nije isključeno da će i američkim bombarderima, koji su izabrali Orland, biti dozvoljen ulazak.
Za Rusiju je Svalbard pristup nalazištima nafte i gasa, kao i ribolovnim resursima. Vojno prisustvo na arhipelagu pruža priliku da se pod kontrolom drže najveći morski putevi i vazdušni saobraćaj.
Na osnovu toga, postaje očigledno da Moskva ne namerava da se odrekne svojih stavova i, ako bude potrebno, suparnicima će pokazati snagu, pišu kineski analitičari.
Abazović podneo zahtev za vraćanje Đukanovićevog zakona. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Webtribune.rs