Mešal (64), koji je preživeo izraelski pokušaj atentata 1997. godine, bio je na čelu političkog biroa do 2017. godine kada ga je zamenio Ismail Hanijeh (59) sa sedištem u Gazi, preneo je Rojters.
Iako je Hamasova baza moći u Gazi, koju kontorliše od 2007. godine, on ima mnogo sledbenika među izbeglicama i drugima na Bliskom Istoku i drugim područjima.
Mešal je 2012. godine razljutio bliskog saveznika Hamasa Siriju kada je napustio Damask zbog rata predsednika Bašara al-Asada, kojeg podržava Iran u borbi protiv pobunjenih sunitskih muslimana, koji su i pripadnici Hamasa.
Palestinski analitičar Akram Atalah rekao je da taj potez verovatno neće prouzrokovati značajan zaokret Hamasa jer se Mešal slagao sa Hanijehom, kako u pogledu njihovog pragmaticnijeg pristupa arapskim i zapadnim zemljama, tako i u njihovom stavu prema bliskoistocnom sukobu.
- Što se tiče Hamasove politike prema Izraelu ne vidim pripadnike tvrde linije i umerene. Verujem da postoji dogovor oko toga - istakao je Atalah.
Hamas je bio protiv palestinsko-izraelskog mirovnog sporazuma iz 90-ih i Izrael i Zapad ga smatraju terorističkom organizacijom.
Lideri Hamasa ističu da je njihova borba protiv Izraela legitimni otpor.
Američki list ocenio mogućnost vojnog sukoba Rusije i Ukrajine Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug