Vašington je uklonio Tursku iz mlaznog programa F-35 Lightning II 2019. godine nakon što je Turska kupila ruski vazdušni raketni sistem S-400, za koji drži da predstavlja bezbednosnu pretnju sistemima SAD i NATO.
Ali turski izvođači nastavljaju da proizvode delove za avion pete generacije, uprkos uklanjanju zemlje iz programa i sprovođenju američkih sankcija predsedavanju Turske odbrambene industrije (SSB) u decembru.
Vašington je potpisao novi sporazum za program sa ostalih osam potpisnika, rekao je zvaničnik Pentagona, nakon poništavanja Memoranduma o razumevanju iz 2006. godine.
Sjedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Holandija, Kanada, Australija, Norveška i Danska potpisale su novi Memorandum o razumevanju koji je podeljen sa Ankarom, rekao je zvaničnik.
Turska je planirala da kupi 100 F-35, ali Sjedinjene Države odbile su da isporuče četiri završena aviona nakon izbacivanja zemlje iz programa.
Ankara je radila na tome da se vrati u program zapošljavanjem lobista u Vašingtonu ranije ove godine.
Turska državna odbrambena industrija (SSTEK) angažovala je advokatsku firmu Arnold i Porter sa sedištem u Vašingtonu za lobiranje u naporima za povratak u program F-35 stelt mlaznih aviona, objavljeno je u februaru na veb lokaciji za vesti o lobiranju Forign Lobi Report.
Papirima BIA o Cvijanu vlast pokušava da zataška aferu "Palma". Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Kurir/ Ahmalnews