Najnovije

Nemačka ucenjena od Amerike pala na kolena?

Moskva je u petak Severni tok 2 nazvala projektom od „egzistencijalnog“ značaja za Berlin i svojevrsnim test slučajem za utvrđivanje da li su Nemačka i druge članice EU sposobne da brane sopstvene interese.

Merkel (Foto: Jutjub)

Nemački list Die Velt izvestio je da je sa sve većim pritiskom Vašingtona na Berlin zbog Severnog toka 2 potreban takozvani Plan B „da se izgradnja gasovoda zasad stavi na čekanje“.

Die Velt je citirao Rodericha Kiesevettera, člana Hrišćansko-demokratske unije (CDU) kancelarke Angele Merkel, koji je rekao da je Nemačkoj potrebno “rešenje da sačuvaju obraz za sve strane” i da bi “moratorijum mogao biti” opcija.

Nils Schmid iz Socijaldemokratske partije Nemačke (SPD) sa svoje strane rekao je da se projekat, koji je tako blizu završetka, ne može sada zaustaviti, ali da bi „bilo moguće operaciju Severnog toka 2 staviti pod određene uslove“, prema Die Veltu. Nije precizirao kakvi bi to mogli biti uslovi.

Izjave su usledile nakon izjave portparolke ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove koja je Severni tok 2 u petak opisala kao „poslovni projekat“ koji „nije povezan sa politikom, već sa unutrašnjim razvojem Nemačke“.

Komentarišući stalni pritisak Vašingtona na Berlin da se okrene američkoj liniji, Zaharova je rekla da bi Nemačka trebalo da se drži nezavisne politike.

Nemački zvaničnici dosledno brane Severni tok 2 kao čisto ekonomski projekat uprkos američkom pritisku, a u utorak je kancelarka Merkel ponovo istupila u odbranu gasovoda, ističući da je savršeno svesna da je sukob u vezi sa projektom deo šire „političke borbe“.

Nemačka frustrirama američkim sancijama

Do toga je došlo nakon što su nemački mediji krajem marta izvestili da je Berlin nezadovoljan najavom američkog državnog sekretara Antony Blinkena da Vašington i dalje planira da uvede više sankcija za Severni tok 2, dodajući da bi sva preduzeća koja su uključena u njegovu izgradnju mogla stradati.

Bela kuća je već uvela dva kruga sankcija protiv projekta, uključujući takozvani Zakon o zaštiti evropske energetske sigurnosti, zbog čega je All Seas, švajcarski izvođač građevinskih radova, odustao od projekta, pozivajući se na pretnju „ubitačnim i potencijalno fatalnim„ sankcijama protiv izvođača.

To je dovelo do zamrzavanja izgradnje gasovoda, kada je preostalo manje od 150 od 1.230 km projekta, ali je Rusija poslala brodove u Baltičko more da završe posao, koji je nastavljen nakon kraće pauze u februaru.

Nemačka je više puta odbila mogućnost novih eksteritorijalnih sankcija protiv Severnog toka 2, nazivajući američke napore u ovom pravcu „zadiranjem u evropski suverenitet“ i upozoravajući da usko koordinira to pitanje sa svojim partnerima iz EU. Moskva zauzvrat američke sankcije protiv projekta vidi kao primer nelojalne konkurencije čiji je cilj jačanje američkog izvoza tečnog prirodnog gasa (LNG) u Evropu.

Projekat finansiraju ruski energetski gigant Gasprom, nemački   Uniper i Wintershall, kao i francuska Engie, austrijska OMV i britansko-holandski koncern Royal Dutch Shell.

Kada bude završen, gasovod će moći da transportira dodatnih 55 milijardi kubnih metara gasa godišnje iz Rusije u Nemačku dnom Baltičkog mora, udvostručujući kapacitet postojeće mreže Severnog toka.

Turski komandosi ušli u Irak. Više o tome čitajte OVDE.

Izvor: logicno.com

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA