Administrator Mitropolije crnogorsko-primorske, NJegovo Preosveštenstvo Episkop budimljansko-nikšićke g. Joanikije služio je danas sa sveštenstvom Svetu liturgiju pređeosvećenih darova u manastiru Stanjevići, čime je počelo redovno godišnje bratsko sabranje sveštenstva Arhijerejskih namesništava: cetinjskog, hercegnovskog, kotorskog, budvanskog i barskog.
U liturgijskoj propovedi je rekao da je svaki čovek, pa i sveštenik, sklon zaboravu.
“I sklon da se raslabi. A ova sveta služba je takva da nas uvijek podiže – sveta služba veća od anđelske. To je služba koju je nama poverio Gospod Isus Hristos. To je NJegova služba. On je Večni Arhijerej Prvosveštenik. I mi smo samo utoliko sveštenici ukoliko se udostojimo, ukoliko nas On udostoji da budemo sapričasnici i saučesnici NJegove službe. A On je rekao svojim svetim učenicima i apostolima da čudesa koja On tvori jesu velika, ali da će NJegovi naslednici činiti još veća”, rekao je Episkop budimljansko-nikšićki.
Naglasio je da je Gospod Hristos svojim stradanjem obezbedio svojim naslednicima sveštenoslužiteljima blagodat da i oni čine čudesa.
“Ne čudesa u onom običnom smislu reči, to nije svakome od nas dato. Ali, dato nam je da vršimo ovu svetu službu koja je čudo nad čudima. I da, kada god vršimo ovu svetu službu, da se udostojimo da budemo sapričasnici Hristove službe – Hrista Večnog Arhijereja i Spasitelja. I da se osvećujemo svetim tajnama NJegovim. I ne samo da osvećujemo sebe, nego da osvećujemo i narod Božji”, objasnio je Vladika.
Podsetio je da je Gospod nadmoćan nad svakom nepravdom, nad mržnjom, nad grehom, nad smrću.
“Drago oci sveštenici, danas smo se ovdje sabrali da ispovedimo svoje grehe, da se pokajemo, jer naši gresi su teži od greha onih vernih koji nisu sveštena lica. Jer, sveštenicima je više povereno i više se na njih gleda. I što budemo čistije i svetije vršili ovu službu, to bolje za i naše spasenje. Ali je sigurno mnogo važno i za naš narod. Uvek je narod, posebno ovde u Crnoj Gori, gledao na sveštenike, pa kad ima dobroga sveštenika on ga poštuje i sluša. I rado ga prima, ispraća i želi da mu opet dođe. I oslanja se na njegovu reč i pouku. I ohrabruje se njegovim primerom. Uvijek smo, hvala Bogu, imali takvih sveštenika”, rekao je on.
Vladika je kazao da to ne znači da nismo imali i loših primera.
“Bivalo je i toga. LJudi od krvi i mesa, pa su se pojedini u nekim vremenima pokolebali. Imali smo u nekim vremenima sveštenika koji su bili levičari, koje pamte ovi stariji sveštenici. Bilo je toga i razni vetrovi su duvali kroz udruženja sveštenika. A mnogi od njih su bez ikakve prinude skidali mantije, napuštali svešteničku službu i išli u državnu službu”, podsetio je Vladika Joanikije.
Kazao je da su u tim vremenima mnogi časni sveštenici trpeli poruge, zatvore i batine, ali su ostali verni.
“Ugledali su se na svete sveštenomučenike, koje smo takođe imali. Ta vremena nisu tako daleko iza nas, kada su i episkopi, među njima Mitropolit Joanikije Lipovac, i mnogi sveštenici stradali za ime Božije”, kazao je Vladika.
Kazao je da je u naše vreme došlo do velike duhovne obnove kakvu pre trideset – četrdeset godina nismo mogli očekivati.
“Pošteno rečeno, malo je ko to mogao i pomisliti. Ali, Božja blagodat čini velika čuda. I Bog je Crnoj Gori poslao našega blaženopočivšeg Mitropolita Amfilohija, a on je otpretao onaj oganj koji je čuvao njegov prethodnik Mitropolit Danilo”, podsetio je on i dodao da je u vreme Mitropolita Amfilohija zasvetlela Crna Gora, obnovile se svetinje.
“Da nije ništa drugo obnovljeno do manastiri Stanjevići i Podmaine, pa bi bilo zaista dosta. A obnovljeno je svetinja i podignuto i ukrašeno novih toliko da ih je više teško prebrojati”, istakao je administrator Mitropolije crnogorsko-primorske.
Vladika je posebno istakao važnost činjenice da se obnovilo sveštenstvo i monaštvo u Crnoj Gori, pa su svetinje propojale.
“I propojala je duša našega naroda”, rekao je on.
Podsetio je i na teška iskušenja s vlastima u Crnoj Gori.
“Morali smo da izađemo i na ulice, jer smo bili obespravljeni, do kraja, iako smo vera koja ima najviše vernika u Crnoj Gori. Mi smo jedno vreme bili van zakona. Sada smo dosta toga popravili, ali, naravno, treba još dosta toga da se uredi. Da se na jedan civilizovan način urede odnosi između Crkve i države, kao i u ostalim uređenim zemljama. To želimo. Želimo da sve vere u Crnoj Gori budu ravnopravne i da vlada međuverski sklad. A o tom međuverskom skladu su pričali licemerno naši bivši vlastodršci i hvalili se pred Evropom, pred istokom i zapadom da su oni sve to postigli. A pod tom lepom pričom ovde se odvijao progon pravoslavlja i Srpske pravoslavne crkve i srpskog sveštenstva”, poručio je Vladika Joanikije.
Vladika je naglasio da je pravoslavni svetosavski narod u Crnoj Gori održao svoju Crkvu i pokazao iskonsku vernost svojoj veri i svojim svetinjama, svojim precima i potomcima.
“Nadamo se, – uvek se dobru nadamo, – da dolazi vreme i da neće biti potrebe da više izlazimo na ulice, da se vratimo svojoj službi i reči Božjoj i da propovedamo Jevanđelje na miru. Da širimo bratsku i jevanđelsku ljubav i da se posvetimo veronauci i svešteničkoj službi baš u pravom smislu reči”, poželio je Vladika Joanikije.
Ocenio je da se Crkva morala boriti za svoja prava.
“I to ćemo opet da činimo, ukoliko sloboda vere opet bude ugrožena. Moramo se uvek boriti za to. Ali nije naš cilj da se borimo sa bilo kime, nego nam je cilj da vršimo službu koja nam je od Boga poverena. A ona jeste borba, borba protiv zla u sebi, borba protiv zla u ovome svetu. A to odslikava i ovaj Časni post koji je jedno veliko obnovljenje i ukrepljenje i vere i ljubavi i svega onoga što je Bogu ugodno”, zaključio je Vladika Joanikije.
Kako su '’komite'’ napale pripadnike crnogorske vojske, pročitajte OVDE.
Izvor: Mitropolija