Rosgvardiju čine elitne jedinice u 84 baze širom Rusije. Ukupno ima 340.000 pripadnika kojima se poveravaju najteži zadaci u očuvanju javnog reda, kao i u borbi s terorizmom. Predstavlja zasebnu formaciju odvojenu od vojske i policije.
Jelena Vukoičić, politički analitičar, kaže da posle svakog ovakvog dogovora vidimo ko nas kritikuje, ko nas ne voli i kod koga jačanje Srbije izaziva bes.
- Ono što je najznačajnije jeste da naša zemlja vodi jednu politiku u kojoj ne dozvoljava da joj se nametne izbor istok ili zapad, mi balansiramo i to je jedina politika koju mi treba da vodimo. Ako bi se okrenuli od Rusije, što neke opozicione stranke i javne ličnosti koje vole zapad promovišu, to bi bilo naše samoubistvo, izgubili bismo najvećeg saveznika u Savetu bezbednosti, zemlju koja nam je uvek bila prijatelj i saveznik - kaže Vukoičićeva.
Sagovornica ističe da ovakve vežbe pomažu Srbiji da poboljša vojsku, koja je 2012. bila uništena, dok je sada znatno ozbiljnija i u koju se mnogo ulaže.
- Mi sami vidimo u kakvom okruženju živimo, kakve nam se pretnje upućuju svaki dan i da nemamo ovakvu vojsku, bili bismo ugroženi i meta za odstrel za mnogo zainteresovanih. Generalno, veoma je dobro što se jača vojska, što nije više na kolenima, ponižena, a saradnja s Rusijom je uvek dobra i pozitivna - navodi Vukoičićeva.
Činjenice o Rosgvardiji
- formaciju osnovao 2016. Vladimir Putin
- broji 340.000 ljudi
- ima 84 jedinice širom Rusije
- odvojene od ruske vojske i policije
- izveštaje podnosi jedino Putinu
- glavni zadaci borba protiv terorizma, ekstremizma i organizovanog kriminala i očuvanje javnog reda
- zadužena i da čuva granice Ruske Federacije
- ima dozvolu da otvara vatru i pretresa stanove.
Azerbejdžan ušao na teritoriju Jermenije. Više o tome čitajte OVDE.
Izvor: Srpski Telegraf