Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić je istakao da je ovo istorijski dan za grad, dok je predsednik Skupštine Balint Pastor poručio da je odluka ispravna i da će Bunjevci dobiti ono pravo koje imaju ostali.
Bunjevački je tako postao četvrti ravnopravni jezik u ovoj sredini.
Očekuje se da će se bunjevački jezik naći u službenoj upotrebi osam dana od objavljivanja Odluke u Službenom glasniku, odnosno već sredinom maja, dok će sam proces prilagođavanja teći postepeno, objavljeno je na portalu subotica.com.
Odbornici Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini su bojkotovali sednicu gradskog parlamenta, ali su istovremeno održali konferenciju za novinare ispred Gradske kuće.
Lider stranke Tomislav Žigmanov i odbornica Josipa Vojnić Tunić još jednom su poručili da se ne slažu sa ovom odlukom.
Žigmanov je rekao da njihov stav protiv izmene Statuta nisu imali sluha kada su u pitanju ljudi koji nose vlast u Subotici, ponovivši da su bili meta uvreda i pretnji na društvenim mrežama.
Ocenio je da je usvajanje odluke subotičkog parlamenta o bunjevačkom jeziku presedan.
"Videćemo da li će na taj način biti podržana inicijativa Hrvatskog nacionalnog veća da se hrvatski jezik uvede u opštine Apatin i Bač i grad Sombor, a do danas nemamo nikakve informacije o tome", naveo je Žigmanov, uz tvrdnju da je reč o nejednakom tretmanu nacionalnih zajednica.
Najavio je da će tražiti pravnu zaštitu i procenu ustavnosti odluke o promeni Statuta Subotice.
A Zagreb bi da Arbanasima na KiM pravi vojsku, opširnije OVDE.
Izvor: Tanjug, RTS