Naime, jedno od najpoznatijih pravila u ovom sportu više neće važiti:
Pravilo o većoj važnosti gola datog u gostima, ako timovi dvaput međusobno igraju u nokaut fazi nekog evro-nadmetanja.
Ovaj čuveni fudbalski propis na snazi je od 1965, odnosno punih 56 godina, a jučr je UEFA na svojim nalozima na društvenim mrežama poručila da se ono - ukida.
I to da se ukine "odmah", odnosno da se bez tog propisa igraju predstojeći evro-kupovi, počev od sezone 2021/2022 koja je pred nama.
Ovo će uticati na sve buduće mečeve Lige šampiona, Lige Evrope, kao i novoustanovljenog, trećeg po rangu evropskog klupskog nadmetanja, Lige konferencija.
⚽ The away goals rule will be removed from all UEFA club competitions from the 2021/22 season.
— UEFA (@UEFA) June 24, 2021
Ties in which the two teams score the same number of goals over the two legs will now have two 15-minute periods of extra time, and, if required, penalty kicks.#UCL#UWCL#UEL#UYL
Šta je uopšte "pravilo gola u gostima"?
Prema Pravilima fudbalske igre, ako u nokaut fazi evropskih klupskih nadmetanja rezultat bude nerešen posle 180 minuta igre (po 90 u oba međusobna meča), u dalju fazu takmičenja prolazi ekipa koja je dala više pogodaka na gostujućem terenu. Do sada je, ako je rezultat posle dvomeča izjednačen, dalje prolazio tim koji je dao više golova u gostima. Ali, to više ne važi.
UEFA je istakla da je "od sredine 70-ih godina prošlog veka uočen trend smanjenja razlike između procenta pobeda domaćih i gostujućih timova, sa 61% - 19%, na 47% - 30%), kao i da je sve manja razlika u broju datih golova (bilo je prosečno 2,02 prema 0,95 za domaćine, a sada "samo" 1,58 prema 1,15).
Kada je ovo pravilo bilo važno našim klubovima?
Uzećemo u obzir nekoliko prethodnih sezona. Crvena zvezda je završila prošlosezonsko učešće na evro-sceni upravo zbog manje datih golova u gostima - na "Marakani" je odigrala 2:2 sa Milanom, a u Italiji 1:1, pa je u osminu finala prošao tim sa "San Sira" jer je u Beogradu dao dva gola. Prethodne sezone Zvezda je po istom principu, sa istim rezultatima, eliminisala Jang Bojs i ušla u grupnu fazu Lige šampiona, baš kao što je i leto pre toga, posle 0:0 u Beogradu, uz 2:2 kao gost Salcburga, učinila to isto.
Partizan je poslednji put bio u takvoj situaciji 2016, kada je na korak od Lige šampiona zaustavljen, jer je na svom terenu pobedio BATE Borisov sa 2:1, a kao gost izgubio sa 1:0 pa su Belorusi prošli u elitno takmičenje jer su dali gol u Beogradu, a na svom terenu su sačuvali mrežu. Leto pre toga golovi u gostima bili su kobni po crno-bele na istom, poslednjem pragu pred Ligu šampiona, jer 0:0 u Bugarskoj nije bilo dovoljno da se nadmaši 2:2 koje je Ludogorac ostvario u Beogradu. Partizanu su pogoci na tuđem terenu značili 2013, jer su se zahvaljujući pomenutom pravilu plasirali u grupnu fazu Lige Evrope uz 1:0 u Beogradu protiv Tromza, a povoljog poraza od 2:3 u Norveškoj.
Kako će se sada igrati, kad se ukine to pravilo?
Prosto, ukupan rezultat će, ako je nerešeno posle 180 minuta, biti samo uvod u dodatnih 30 minuta igre (dva produžetka po 15), a ako i tada ostane nerešeno, bez obzira da li timovi daju golove u produžecima, penali će odlučivati o tome ko prolazi dalje.
Ko je prvi predložio da se ovo pravilo ukine?
Bivši predsednik FIFA, Sep Blater, javno je tražio da se pravilo o većoj važnosti gola u gostima ukine, i to još 2014. godine, ali njegova inicijativa tada nije prošla. Kao argument je najčešće koristio da "pravilo o golu u gostima uvek favorizuje gostujući tim u revanšu".
Kako je Nole "ubio" Federera i Nadala pročitajte OVDE.
Izvor: Blic