On je ocenio da su SAD u uverenju da će stalnim pritiscima navesti Srbiju da se odrekne Kosova i Metohije i prizna kosovsku nezavisnost.
- Pitanje je zašto su uopšte krenuli u priču o dijalogu i da li im je potreban neuspeh da bi na njemu gradili novu negativnu komponentu prema Srbiji ili su uvereni da je naše priznanje tzv. Kosova tu ''na uglu'' i da samo treba da nas još malo pritisnu - kaže on.
Komentarišući izjavu Aljbina Kurtija, posle susreta sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Miroslavom Lajčakom i američkim izaslanikom Metjuom Palmerom, da će u Briselu sa predsednikom Vučićem razgovarati o budućem dijalogu sa Beogradom, a ne o prethodnom, Jovanović kaže da Priština nema samostalni glas, već da je proizvod SAD i da ''zateže konopac'' u američkom proračunu.
- Da nas podsete koliko smo ranjivi i da li zbog preosetljivosti možemo biti spremniji da učinimo neke krupnije ustupke. Na to računaju, uz pritiske koje stalno vrše iznutra i spolja, na vidljiv ili nevidiljiv način - navodi Jovanović.
Vašingtonu potrebne "slobodne ruke"
On, međutim, sumnja da Palmer, koji će se pridružiti sastanku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Miroslava Lajčaka, ima ''keca u rukavu'' posle posete Prištini i susreta sa Aljbinom Kurtijem, iako, kako kaže, ''nesređeno'' pitanje Kosova sve više smeta SAD.
- Vašingtonu su potrebne ''slobodne ruke'' za regulisanje napetih odnosa sa rivalima koji su se usidrili na Balkanu, a za to im je potrebna naša saradnja, da prihvatimo da smo izgubli tu teritoriju zauvek i da NATO oslobodimo svake krivice i zakitimo ga orelom humanosti i solidarnosti sa vrednostima demokratije - kaže on.
Navodi i da je za Vašington status Kosova ''vruć krompir'' koji je sve topliji i preti da se otkotrlja jer, dodaje, sve više zemalja razmišlja da preispita odluku o priznanju kosovske nezavisnosti.
- Prema Vašingtonskom sporazumom dobili smo godinu dana mirovanja, ali dok mi mirujemo, Albanci preko SAD i zapadnih saveznika vrše pritisak na druge zemlje da priznaju Kosovo. Ni mi ne bi treba da mirujemo jer je sama Amerika prekršila to ćutanje - kaže Jovanović.
Smatra da Beograd u sledećim razgovorima treba da izađe sa svojom platformom, a ne da se izjašnjavamo o zahtevima Prištine i da treba da insistira na tome da nema govora o bilo kakvoj političkoj normalizaciji odnosa.
- Ali može da se razgovara o suživotu, da građani se osećaju slobodno u kretanju, zapošljavanju, a da pitanje konačnog rešenja ostavimo za kasnije. Ako to ne prihvataju, znači da ne žele suživot, već da legitmišu ratno osvajanje koje je izvršio agresorski NATO - kaže Jovanović.
On navodi da je formula normalizacija odnosa sa međusobnim priznanjem, na kojoj instiraju zapadni zvaničnici, drugo ime za Išingerov plan o dve Nemačke koji je ranije spominjan kao model za rešavanje kosovskog problema.
- To je stari plan, ali sada jače naglašavaju da što pre treba da ga prihvatimo. Taj plan bi na mala vrata uveo Kosovo kao državu u UN bez našeg formalnog priznanja. To je neprihvatljiv model za Srbiju koja nije Zapadna Nemačka koja je ''anektirala'' i progutala Istočnu Nemačku. Nama zapadni blok to ne bi dozvolio - kaže Jovanović.
Dodik srušio snove Srajeva i Zapada! Više o tome OVDE.
Izvor: Tanjug