On je rekao da braća Bitići nisu ubijeni u ratnim operacijama, već nakon prestanka ratnih dejstava.
- To znači da je za to krivično delo već nastupila zastarelost po zakonima Srbije. Imamo i slučaj koji je sada aktuelan, koji ima veliku pažnju javnosti, o 11 srpskih državljana iz Niša koji se terete za digitalnu prevaru. Mi imamo u Srbiji specijalnog tužioca za sajber kriminal i svi uslovi su ispunjeni da se tim ljudima sudi u Srbiji – rekao je Šešelj.
Kako je rekao, Narodna skupština Republike Srbije potvrdila je sporazum o izručenju sa Sjedinjenim Američkim Državama kojim se negira ustavni poredak Republike Srbije. Zbog toga je Srpska radikalna stranka podnela inicijativu Ustavnom sudu da se taj sporazum, odnosno zakon o ratifikaciji tog sporazuma, poništi i proglasi neustavnim, zato što se na najgrublji mogući način negira ustavni poredak.
- SAD insistiraju da se isporuči 11 ljudi, odnosno 11 državljana Srbije, a nije po Ustavu Republike Srbije moguće nešto što je predviđeno sporazumom između Srbije i Sjedinjenih Američkih država, a to je retroaktivno dejstvo. Ne može se nekom suditi za krivično delo koje nije postojalo, koje nije kodifikovano u vreme izvršenja tog krivičnog dela, što je trenutno slučaj u ovoj situaciji sa 11 srpskih državljana iz Niša koji se gone za digitalnu prevaru. U sporazumu između Sjedinjenih Američkih Država i Srbije predviđa se da se Sjedinjenim Američkim Državama mogu isporučiti sva lica, državljani Srbije, koja su krivično delo izvršila od 1901. godine do danas. Dakle, jasno je da je Narodna skupština Republike Srbije usvajanjem tog sporazuma pristala, odnosno, pod pritiskom Sjedinjenih Američkih Država, negirala Ustav i poredak Republike Srbije i da taj sporazum ima katastrofalne posledice – kazao je Šešelj.
On je rekao da se zahtev za izručenjem braće Bitići, albanskih terorista koji su američki državljani, koji su se, kako je naveo, borili zajedno sa OVK na teritoriji Kosova i Metohije, odnosno Republike Srbije, „predstavlja se kao jedan od najvažnijih uslova za uspostavljanje boljih odnosa između SAD i Srbije“.
- Taj sporazum bi navodno trebalo da se omogući Srbiji brži ulazak u Evropsku Uniju i bolju saradnju sa svim zapadnim zemljama. To je jedna obmana i do toga neće doći, čak i ukoliko se taj uslov skine sa dnevnog reda, zato što je praksa u saradnji Srbije i SAD, kao i u saradnji Srbije i EU, da u toj saradnji postoji niz ponižavajućih uslova koji dolaze od strane zapadnih zemalja koje treba Srbija da ispuni, a za uzvrat neće dobiti nikakve privilegije. Neće dobiti bolji status ili članstvo u Evropskoj uniji, već će dobiti samo nastavak tih uslova, kako bi se Srbija u potpunosti potčinila i pristala na status moderne kolonije u odnosima između Republike Srbije i većine zapadnih zemalja na čelu sa Sjedinjenim Američkim Državama – istakao je Šešelj, ponovivši zahtev da se ovaj sporazum poništi.
- Tražimo da ga Ustavni sud proglasi ga neustavnim i da se na taj način zaštiti ustavni poredak Republike Srbije. Ustav Srbije i za našu državu jeste najvažnija pozicija, odnosno položaj naših građana u okviru našeg pravnog sistema, a ne ispunjavanje uslova iz inostranstva – kazao je Šešelj.
Na pitanje da li se ponovo pričom o braći BItići vrši pritisak na Vučića po pitanju KiM, Šešelj je odgovorio da sve što se dešava u poslednjih najamnje deset godina, jeste pokušaj da se Vlada u Beogradu pritisne, „da pristane na ponižavajuće uslove o takozvanom Sporazumu o normalizaciji odnosa ili ono što Albanci na Kosovu i Metohiji zovu Sporazumom o međusobnom priznanju“.
- Zabluda je da će Srbija biti u boljem položaju ukoliko se takvi uslovi ispune, već će biti u boljem položaju isključivo ukoliko pokaže kičmu, ukoliko pokaže nezavisnost i ukoliko pokaže da je zaštita naših građana na prvom mestu, kao i naravno zaštita našeg teritorijalnog integriteta. Ukoliko Srbija samostalno pristane da ispunjava ove uslove i Vlada u Beogradu misli da će se tih uslova spasiti ukoliko se završi pitanje Kosova na nepovoljan način, možemo samo da očekujemo još veće zahteve i još veće uslove koji će biti sve više ponižavajući.
On je rekao da je po pitanju 11 građana iz Niša, koji se dovode u vezu sa digitalnim kriminalom, SRS podnela inicijativu još u vreme usvajanja ovog sporazuma, odnosno njegove ratifikacije.
- Ustavni sud se još uvek nije oglasio. Mi pozivamo da se taj sporazum proglasi neustavnim, jer ne samo što je retroaktivnost u svakom pravnom sistemu izričito zabranjena, a u tom sporazumu se izričito naglašava, već i Sjedinjene Američke Države imaju smrtnu kaznu. Ustav Republike Srbije ne može da dozvoli suđenje bilo kom državljaninu Srbije u sistemu u kojem postoji smrtna kazna – naglasio je zamenik predsednik SRS.
Šešelj je zaključio da je ukidanje smrtne kazne civilizacijska tekovina modernih evropskih zemalja kakva je i Srbija.
- Ne može Srbija da pristane da negira svoj pravni sistem i svoj ustavni poredak, kako bi poboljšala odnose sa nekom zemljom, a na štetu svojih sopstvenih građana, zato što i ovaj sporazum predviđa da od 1901. godine ko god počini neko krivično delo,može biti izručen Sjedinjenim Američkim Državama, čak i u vreme kada krivično delo za koje se tereti nije bilo kodifikovano u našem krivičnom zakoniku. Posle 20, 30 ili više godina može neko da se smatra krivim za to krivično delo i da se traži njegova ekstradicija od strane SAD – ukazao je Šešelj.
On je ponovio da se ubistvo braće Bitići ne može okarakterisati kao ratni zločin, jer su oni ubijeni nakon prestanka ratnih dejstava, već kao ubistvo.
- Mi imamo u Srbiji kaznu za ubistvo. Imamo pravni sistem koji predviđa posledice za krivični postupak u kojem se dokaže da je neko kriv za ubistvo, a i znamo šta je zastarelost. Dakle, zastarelost je po zakonima Srbije nastupila i to treba da bude odgovor Srbije na saopštenje i pritisak Američke ambasade – naveo je on.
Po pitanju pregovora vlasti i opozicije, Šešelj je rekao da su pre svega oni koji se vode uz posrednitšvo Evropskog parlamenta „obična farsa“.
- Ne samo što neće ispuniti očekivanje određenih političkih partija koje misle da će se njihov položaj poboljšati ukoliko iza njih stanu evropski posrednici, već se vidi da ti ljudi koji dolaze u Srbiju apsolutno nisu upoznati sa situacijom u Srbiji i ne interesuje ih naša demokratija, naš parlamentarizam, stanje u medijima i slično. Taj drugi sastanak, koliko mi se čini, neće biti 1. septembra, nego 17. septembra. To nije ni važno. Mi smatramo da je ponižavajuće da uopšte postoji sastanak kojim posreduju neki stranci – rekao je Šešelj.
On je kazao da po pitanju ishoda dosadašnjeg toka pregovora, vidi samo „neke mrvice“.
- Vidimo neku mimikriju kako se neki rezultati vide, ali smatramo da ukoliko ne bude ishod pregovora dijaloga između vlasti i opozicije ravnopravnije učešće u izbornom procesu i političkom životu, onda ovi pregovori neće imati smisla – zaključio je Šešelj.
Vučić se poziva na Ustav Srbije, a on ga redovno krši, na koji sve način čitajte opširnije OVDE.
Izvor: Pravda, N.B.