Najnovije

AMERIČKI VOJNI PLAN ZA ZAUZIMANJE DONJECKA: Sakašvili otkrio detalje

Bivši predsednik Gruzije i predsednik Izvršnog komiteta Nacionalnog saveta za reforme Ukrajine Mihail Sakašvili u intervjuu za TV-kanal Ukrajina-24 govorio je o američkom planu zauzimanja Donjecka za vreme borbi u Donbasu, koji je razvijen bivšeg šefa CIA i bivšeg šefa američke Centralne komande Dejvida Petreusa, pišu RIA Novosti.

Ukrajinska vojska (Foto: Jutjub)

Političar tvrdi da je Petreus razvio plan zauzimanja Donjecka i pozvao ukrajinske vlasti da napadnu grad. Prema njegovim rečima, bilo je to 2014. godine.

'’General Petreus <...> mi je tada poslao dugačak SMS, bio sam na severu NJujorka, na nekakvom odmoru. Kaže: „A, B, C, D, D“ - zapisano je tačke zašto je sada dobro vreme za odlazak u Donjeck'’, rekao je Sakašvili.

Porošenkova reakcija

Mihail Sakašvili takođe tvrdi da je bivšeg predsednika Petra Porošenka obavestio o planu američkog generala, ali on na njega nije reagovao ni na koji način. U telefonskom razgovoru sa bivšim šefom države, pokušao je da razgovara sa njim o predlogu američke vojske, ali Porošenko je razgovor okrenuo na drugu temu.

'’Barem nazovite, zainteresujte se, pozovite ovu osobu, saslušajte njegovo mišljenje. To bih bar uradio'’, kazao je tada Porošenku Sakašvili.

Velika Ukrajina

U istom intervjuu, Sakašvili je izrazio nadu da će se teritorija „Velike Ukrajine“ proširiti na Kavkaz. Primetio je da Kijev "manje-više" ima problema sa susednim državama, ali da je Gruzija najbliža zemlja. U isto vreme, primetio je političar, i Tbilisi je u sličnom položaju.

'’Stoga se radujemo trenutku kada će se ostvariti ono što je zapisano u himni ukrajinskih nacionalista - „od Sjana do Kavkaza - velika Ukrajina“. Pa, ostavićemo Sjan na miru, ali što se tiče Kavkaza, slažem se'’, izjavio je bivši gruzijski lider.

Sakašvilijev put u Ukrajini

Sakašvili je u ukrajinsku politiku ušao u proleće 2015. godine, kada ga je tadašnji predsednik Ukrajine Petro Porošenko imenovao za guvernera Odeske oblasti. Međutim, u novembru 2016. Porošenko je otpustio Sakašvilija, tvrdeći da je znatno pogoršao ekonomske performanse regiona. Krajem jula 2017. Sakašvili je lišen ukrajinskog državljanstva i deportovan u Poljsku. Nakon dolaska Zelenskog na mesto predsednika, Sakašviliju je vraćeno ukrajinsko državljanstvo i vratio se u zemlju.

Zelenski je ponudio Sakašviliju da zauzme mesto potpredsednika vlade za reforme. Ovo je naišlo na oštre kritike gruzijskih vlasti: u svojoj domovini, bivši predsednik optužen je za niz zločina. Kasnije su se pojavile informacije da njegova kandidatura nije imala dovoljno glasova u Vrhovnoj radi. Kao rezultat toga, bivši predsednik Gruzije bio je na čelu izvršnog odbora Nacionalnog saveta za reforme.

Tada je Sakašvili izrazio zahvalnost Ukrajini koja ga je primila i objavio nameru da se vrati u Gruziju, gde je osuđen u odsustvu i nalazi se na poternici. Sakašvili je naglasio da je tokom poslednjih sedam godina stekao dovoljno iskustva i znanja da „bolje služi svojoj zemlji i izbegne greške“.

Odnosi Kijeva i Tbilisija

Zbog situacije oko Sakašvilija došlo je do zahlađenja u odnosima između Ukrajine i Gruzije. Nakon imenovanja od strane Zelenskog za šefa izvršnog odbora Nacionalnog saveta za reforme u maju 2020. godine, Gruzija je opozvala svog ambasadora u Kijevu na konsultacije. Aprila 2021. godine, diplomata se vratio u ukrajinsku prestonicu nakon telefonskih razgovora lidera dve zemlje.

U junu je predsednica Gruzije Salome Zurabišvili najavila normalizaciju odnosa sa Ukrajinom. Prema njenim rečima, interakcija dve zemlje zasniva se na „vekovnom prijateljstvu“ i uzajamnoj podršci suvereniteta i teritorijalnog integriteta, te će se stoga pre ili kasnije vratiti u normalu.

Zurabišvili je bezbednost u Crnom moru i sajber prostor nazvala obećavajućim oblastima saradnje dve zemlje na putu integracije u Evropsku uniju (EU). Takođe je naglasila da je zajednički zadatak dveju zemalja da "deokupiraju" svoje teritorije, a u tom pravcu zemlje takođe planiraju da uspostave saradnju.

'’Ne postoji alternativa putu evropskih integracija. Ovo je jedna ozbiljna perspektiva za naše zemlje i na tom putu smo postigli veliki napredak'’, izjavila je predsednica Gruzije.

O kraju rata u Nagorno-Karabahu pročitajte OVDE.

Izvor: Pravda

Bonus video

Molimo Vas da donacijom podržite rad
portala "Pravda" kao i TV produkciju.

Donacije možete uplatiti putem sledećih linkova:

PAŽNJA:
Sistemom za komentarisanje upravlja kompanija Disqas. Stavovi izneseni u komentarima nisu stavovi portala Pravda.

Kolumne

Najnovije vesti - Ratni izveštaji

VREMENSKA prognoza

Najnovije vesti - PRAVDA