Nedavno formirana srpsko-kineska laboratorija „Jedan pojas, jedan put”, u kojoj će naši i njihovi naučnici, između ostalog, proizvoditi nove lekove, u stvari je realizacija ideje Si Đinpinga, predsednika Kine, otkriva za „Politiku” dr Mirjana Mihailović, direktorka Instituta za biološka istraživanja „Siniša Stanković”. To je, ističe, prva zajednička laboratorija ovog tipa formirana na Balkanu, dok je prema predlogu kineskog lidera otvoreno 50 takvih naučnih ustanova u svetu.
Zajedničkim znanjem, iskustvima, razmenom istraživača Šangajskog instituta „Materija medika” i instituta od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, kojim rukovodi Mihailovićeva, doći će, kako najavljuje, do novih otkrića koja će biti od značaja za našu zemlju. Istraživači iz Srbije imaće priliku da zajedno s kolegama sa Šangajskog instituta, koji pripada Kineskoj akademiji nauka, apliciraju za međunarodne projekte, pre svega u Kini. Ali i da, na osnovu tih projekata, odlaze na usavršavanje u najprestižnije institute ovoga tipa, s ogromnim iskustvom i tradicijom.
– Predmet istraživanja kinesko-srpske zajedničke laboratorije biće izolacija i karakterizacija biološki aktivnih jedinjenja iz lekovitih biljaka, gljiva i mikroorganizama. Zatim njihovo strukturno menjanje, ispitivanje različitih bioloških aktivnosti prirodnih proizvoda, kao i uspostavljanje modernih tehnologija i standarda za ekstrakciju i analizu biološki aktivnih jedinjenja. I sve to ćemo raditi radi razvoja novih lekova koji će biti kandidati za tretman različitih bolesti. Ispitivaće se antikancerogena, antidijabetska, antioksidativna, antimikrobna aktivnost sa ciljem dobijanja novih efikasnih lekova, koji neće imati štetno dejstvo na biljne, animalne i humane ćelije – naglašava dr Mirjana Mihailović.
Prenos novih tehnologija u istraživanju dosad neotkrivenih lekova i prirodnih produkata doprineće, smatra ona, jačanju srpske nauke, ali i privrede kroz konkurentnost, izvrsnost i inovativnost. Laboratorija će biti smeštena u Kini na Šangajskom institutu „Materija medika”. Trenutno se čitav projekat nalazi u drugoj fazi, kada se detaljnije priprema plan rada. Prvenstveno će u njen rad biti uključeni mladi naučnici s Instituta „Siniša Stanković”, a proširenjem i učvršćenjem kooperacije očekuje se i angažovanje istraživača s drugih institucija, najavljuje direktorka Mihailović.
– Ideja je da naši naučnici, zajedno s kineskim kolegama, rade na pronalascima i tako donesu nove tehnologije i znanje u Srbiju. Međutim, postoje mnoge naučne discipline u kojima mi možemo pomoći kineskim partnerima i zajedničkim radom dovesti do novih naučnih otkrića. Tu prvenstveno mislim na naša iskustva u gajenju biljaka, pre svega „in vitro” uzgoj lekovitog bilja, biološku aktivnost prirodnih produkata, mikologiju... Broj radnika nije definisan u ovoj fazi, ali je kapacitet laboratorije veliki. Planirano je da naši naučnici odlaze na usavršavanje čim epidemijska situacija dozvoli – najavljuje Mihailovićeva.
Zajednička laboratorija funkcionisaće na razmeni materijala, iskustava, znanja, naučnika, ali i studenata. Planira se prenos u Beograd kompletne tehnologije i istraživačke klime koju poseduje institut u Šangaju koji, prema rečima direktorke, spada u najrazvijenije ustanove u ovoj oblasti u svetu. To dokazuje i činjenicom da Institut „Materija medika” poseduje najbrojniju i najsavremeniju biblioteku prirodnih jedinjenja, kojih je više od milion. Stoga je cilj da se, kroz zajedničku laboratoriju, oformi slična zbirka biološki aktivnih prirodnih jedinjenja u Srbiji, konkretno u Institutu „Siniša Stanković”.
Jedan od narednih koraka biće i osnivanje naučnoistraživačkog centra za održivo upravljanje bioresursima i prirodnim produktima, koji će funkcionisati kao deo Instituta „Siniša Stanković”, uz podršku Šangajskog instituta i Kineske akademije nauka.
– Saradnja je izuzetno značajna za naš institut, a mislimo i za nauku u Srbiji u regionu. Zamišljeno je da se u oba pravca obavlja razmena znanja i iskustava. Inicijalno, zajednički rad će se zasnivati na mobilnosti istraživača i odlascima naših saradnika na duža i kraća usavršavanja u Kinu, što će im obezbediti prikupljanje potrebnih znanja koja će biti primenjena kod nas. Dva instituta su i do sada imala dugogodišnju saradnju koja je obuhvatala zajedničko pronalaženje prirodnih ekstrakata, pri čemu se deo istraživanja obavljao kod nas na institutu u Beogradu. Trenutno se kod nas realizuje i bilateralni projekat s NR Kinom, podržan Sporazumom o naučnotehnološkoj saradnji dve države, nazvan „Potraga za novim izvorima biološki aktivnih jedinjenja: Studija na rečnom sunđeru Ephydatia fluviatilis iz Srbije, 2021–2023”. Aktivnosti ovog projekta se, takođe, potpuno uklapaju u rad novoosnovane laboratorije – pojašnjava Mihailovićeva.
Kako Poljska beži iz EU, pročitajte OVDE.
Izvor: Politika