Zahvalio je što ima priliku da „služi narodima BiH te je poručio da dolazi kao „prijatelj naroda BiH“. Istakao je da je neophodno razgovarati ne samo sa domaćim zvaničnicima, već i sa samim građanima, prenosi Kliks.
-Preuzimam dužnost da pomognem ljudima koji teško rade da bi održavali porodice, onima koji žele mirnu budućnost - poručio je.
Ocenio je da je pozicija visokog predstavnika „jedna izuzetna pozicija“. Podsetio je da ova pozicija postoji kako bi upravo postojao mir. Smatra da ovu funkciju treba obavljati sa dubokim poštovanjem.
-Nije lako dostići dogovor o nekim pitanjima. Zato sam tu, kako bi u ime međunarodne zajednice sprovodio mir i kako bi pomogao, građanima, konstitutivnim narodima i ostalima kako bi ostvarili uravnotežen mir - naglasio je Šmit.
Zahvalio je Incku na tome što je 12 godina bio visoki predstavnik međunarodne zajednice. Između ostalog, zahvalio mu je i za posljednju odluku - zakonsku zabranu negiranja genocida.
Mišljenja je da BiH mora biti u fokusu međunarodne zajednice, a kao cilj je istakao jačanje BiH kao pouzdanog partnera drugim državama.
-Ostvarivanje tog cilja neće biti jednosmerna ulica. Svi koji se žele pridružiti Evropskoj uniji se moraju pridržavati i garantovati pravila tog saveza. Ali, to nije lak zadatak - naglasio je Šmit.
Prema njegovim rečima, napredak društva je moguć samo uz refleksivan pristup vlastitoj prošlosti. Kao primer za to je naveo svoju zemlju, a to je Nemačka. Podsetio je da je ova država bila podeljena, a da se padom Berlinskog zida ujedinila „bez pucnja“.
-Sve to ne bi bilo moguće bez pomoći Sjedinjenih Američkih Država, Sovjetskog Saveza, Francuske, Velike Britanije i drugih evropskih država – dodaje on.
Uverava da će imati jednak odnos prema pravima svakog pojedinca i svakog naroda.
-Nećemo se samo baviti branjenjem granica i odbacivanjem ideja o pomeranju granica, već i prevazilaženjem granica - zaključio je i pozvao na zajednički rad za bolji život.
Kristijan Šmit preuzeo dužnost visokog predstavnika
Primopredaja dužnosti obavljena je u Kancelariji visokog predstavnika (OHR) u Sarajevu.
Šmit je u petak, 30. jula, došao u BiH. Tada je posetio Mostar, a dan posle je došao u Sarajevo gde se susreo s gradonačelnicom ovog grada Benjaminom Karić) i američkim ambasadorom Erikom Nelsonom.
Zvaničnicima i političkim partijama u Republici Srpskoj, kao i Rusiji nije prihvatljivo imenovanje Šmita za visokog predstavnika.
Uoči preuzimanja funkcije visokog predstavnika za nemački radio BR24 Šmit je izjavio da „nije veliki vezir“ te da može biti „prijateljski nastrojen, ali i neugodan“.
Dužnost je preuzeo u trenutku velikih političkih tenzija izazvanih Inckovom odlukom da zakonski zabrani negiranje genocida u BiH.
O 10 zemalja koje će povući priznanje Kosova pročitajte OVDE.
Izvor: Glas Srpske