Štrbac je rekao da se između dve godišnjice Oluje nije desio nikakav boljitak za Srbe ni u jednom pogledu, mržnja se još i te kako vidi, ali i dalje ostaje poziv za sve da priznaju pravu istinu koja je više nego poznata.
Pred 26. godišnjicu od etničkog čišćenja Srba u hrvatskoj akciji Oluja tokom koje ih je više od 250.000 proterano sa vekovnih ognjišta, a nekoliko stotina ubijeno ili se vode kao nestali, Štrbac je rekao da posao nije završen i da svaka strana mora da se suoči sa svojom tamnijom stranom.
- Mislim da ni spisak, na kojem je 1.877 stradalih, nije konačan, a samo su dve osobe osuđene za ratni zločin. Jedan Albanac, a drugi Srbin koji su bili u hrvatskoj vojsci... - rekao je Štrbac za Glas Srpske.
O prisustvu Srba na proslavi godišnjice Oluje, koju hrvatska strana organizuje, Štrbac je bilo veoma ružno da Srbin slavi Oluju, akciju etničkog čišćenja i ratnih zločina, ako već ne genocida, iako su za to tuženi.
Štrbac je podsetio da je Boris Milošević, koji je deo aktuelne hrvatske vlasti, otišao prošlog avgusta na proslavu Oluje u Knin i da je "Hrvatima samo nedostajalo to da i Srbi potvrde njihov stav da su Srbi agresori, da su od agresora i oslobodili Krajinu".
Komentarišući prošlogodišnji vebinar i sukob sa američkim ambasadorom Piterom Galbrajtom koji je tokom rata bio u Hrvatskoj i za kojeg je Štrbac tvrdio da je rekao da su Srbi iz Krajine žrtvovani zarad Muslimana u Bihaću, direktor Veritasa je da nije očekivao da će on tada hladnokrvno bez da trepne, reći da su Srbe iz Republike Srpske Krajine žrtvovali zarad Muslimana u Bihaću.
- Pitao sam o čemu priča, kakve veze imamo sa tim i sa Srebrenicom koja se desila 11. jula, a `Oluja` počela 4. avgusta. Rekao je da procena njega i Franje Tuđmana bila da će Srbi, posle Srebrenice, napasti bihaćko područje i da će biti četiri puta više žrtava. Zato je lično dao zeleno svetlo da napadnu RSK, a jedan od razloga je bio i odbijanje plana - ispričao je Štrbac.
Prema njegovim rečima, dodao je i da su znali da će doći do egzodusa Srba, ali da nisu procenili da će biti pokolja staraca koji su ostali, ali ne priznaje da je to etničko čišćenje.
O Zakonu o civilnim žrtvama rata, usvojenim u Hrvatskoj, Štrbac je rekao da su se mnogi Srbi ponadali da će konačno imati koristi, ali su isključeni. "Hrvati su mogli malo glumiti da su demokratska država, ali ne. Strašno i porazno", dodao je on.
Ove godine će Veritas" kako je Štrbac najavio, obeležiti godišnjicu Oluje tako što će prisustvovati centralnom obeležavanju koju zajedno organizuju Srpska i Srbija, koja će 4. avgusta biti u Busijama kod Beograda, a potom nastavljaju tradicionalne programe sećanja na progon i stradanje Srba u Krajini od 5. do 7. avgusta u Banjaluci, Novom Gradu i na Petrovačkoj cesti.
Koliko ljudi su ukupno pobili hrvatski i muslimanski separatisti, saznajte OVDE.
Izvor: SRNA