"Letna ispitivanja će početi ove godine i trebalo bi da budu završena 2022. godine. Sledeće godine prva serija bi trebalo da stupi u službu raketnih strateških snaga", rekao je Šojgu tokom posete Zavodu "Krasmaš" u Krasnojarsku u Sibiru.
Nova RS-28 "Sarmat" raketa može da nosi 16 bojevih glava. Napredni sistem na tečno gorivo baziran u podzemnim silosima trebalo bi da zameni raketu R-36M/R-36M2 "Vojvoda".
Nova raketa će moći da gađa ciljeve preko Severnog ili Južnog pola, zaobilazeći svaki odbrambeni sistem koji koristi potencijalni neprijatelj.
Zbog svog gotovo neograničenog dometa, raketa "Sarmat" može gađati ciljeve u bilo kom smeru. Takođe ima vrlo kratku fazu lansiranja, što otežava neprijateljskim odbrambenim sistemima da ih presretnu u toj fazi.
"Sarmat" će biti opremljen širokim spektrom moćnih bojevih glava, uključujući hiperzvučno naoružanje i najnaprednijim sistemima za prodor kroz raketnu odbranu. Operativni domet "Sarmata" je 18.000 km.
Masa rakete je 208,1 tona. Ima nosivost preko 10 tona i kapacitet goriva od 178 tona. Dužina projektila je 35,5 metara, prečnika tri metra. Korisni teret obuhvata više projektila koji mogu nezavisno gađati više meta.
Trenutno ruske strateške raketne snage imaju u funkciji sedam vrsta raketnih sistema, uključujući sisteme sa fiksnom lokacijom (Vojvoda, Stiletto, Topolj-M i Jars) i mobilne (Topol-M, Topolj i Jars). U bliskoj budućnosti u planu je opremanje raketnih jedinica sistemima "Sarmat", "Avangard" i "Jars".
Danas je R-36M/R-36M2 "Vojvoda" (sa preko 40 lansera) najmoćnija interkontinentalna balistička raketa u Rusiji. Napravljena je u Sovjetskom Savezu i operativna je od kasnih 1980-ih. Raketa "Vojvoda" je teška 211 tona i može nositi 10 nuklearnih bojevih glava od po 0,5 megatona na udaljenost od 11 000 km (16 000 km ako je opremljena jedni projektilom). Sa veravatnoćom odstupanja od pola kilometra, projektil je prilično precizan.
"Vojvoda" je dizajniran za uništavanje svih vrsta ciljeva zaštićenih naprednom PVO, uključujući i u borbenim uslovima, a dejstvo je zagarantovano čak i ako je neprijatelj pogodio područje lansiranja projektila sa više nuklearnih bojevih glava.
Očekuje se da će sistem R-36M2 ostati na borbenim dužnostima u dva puka u vazdušnim bazama Dombarovski u Orenburškoj oblasti i Užuru u Krasnojarskoj oblasti još nekoliko godina. Novi "Sarmat" će biti raspoređen na istim lokacijama.
"Sarmat" može isporučiti nekoliko vrsta bojevih glava, uključujući "Avangard" - hipersonični projektil. Sposoban je da uništi ciljeve potencijalnog neprijatelja hipersoničnom brzinom i pruža veliku upravljivost u pogledu kursa i nadmorske visine. Nijedan od potencijalnih protivnika Rusije nema protivmere ovim sistemima, niti će ih verovatno razviti u doglednoj budućnosti.
SAD takođe rade na novoj interkontinentalnoj balističkoj raketi. Ratno vazduhoplovstvo SAD sklopilo je ugovor u iznosu od 13,3 milijardi dolara sa kompanijom "Nortrop Graman" o razvoju interkontinentalne balističke rakete kopnenog baziranja za jačanje svojih strateških nuklearnih snaga. Namera im je da zamene raketu "Minutmen III" koja je još uvek u upotrebi.
Očekuje se da će probno lansiranje nove strateške balističke rakete nazvane "GBSD" biti održano krajem 2023. godine.
U SAD-u, demokrate i zagovornici neširenja naoružanja, dugo kritikuju novi raketni program. Oni smatraju da su očekivani troškovi modernizacije američkih nuklearnih snaga, čija je trenutna cena 1,2 biliona dolara, jednostavno previsoki. Umesto toga, oni predlažu da se istraži mogućnost produženja radnog veka rakete "Minutmen III".
Što se tiče nove ruske rakete, ministar Šojgu je rekao da veruje da je fabrika "Krasmaš" spremna da ispuni dugoročni ugovor o isporuci raketa "Sarmat" ruskoj vojsci.
Vašington šalje ogromnu količinu oružja na Tajvan! Više o tome OVDE.
Izvor: www.vostok.rs