Ražnatović je kao dvadesetsedmogodišnjak uhapšen 24. oktobra 1979. u Holandiji i osuđen na sedam godina zatvora, ali već 8. maja 1981. godine beži iz zatvora u Amsterdamu koristeći pištolj koji su mu preko zatvorskog zida dobacila dvojica saučesnika italijanske nacionalnosti.
Iste godine je ranjen prilikom pljačke zlatarske radnje u Frankfurtu, ali nedugo zatim beži iz bolnice.
Evropska policija ga pamti i kao jednog od retkih ljudi koji je uspeo da pobegne iz čuvenog švajcarskog zatvora i to tako što se pomoću "lopovskih merdevina" ispeo uz četiri metara visok zatvorski zid i uspeo da pobegne uprkos dvometarskoj bodljikavoj žici. A da bi u tome uspeo prethodno je obukao desetak džempera koji su ublažili ubode bodlji.
Amsterdam, 24 October 1979. The arrest of Željko Ražnatović Arkan on the Herengracht, following his armed robbery of the jewelry store Smit & Ouwerkerk on the Singel 320. pic.twitter.com/1APUw80CZf
— ʀɪᴄʜᴀʀᴅ ᴅᴇ ʙᴏᴇʀ (@dhabirecorder) September 29, 2019
U Švedskoj je navodno ostao zapamćen kao "razbojnik s ružom". Ušao bi u banku sa cvetom u ruci i pištoljem u drugoj i lepo zamolio blagajnicu da mu isprazni novac u kesu. Zatim bi joj ostavio cvet i udaljio se. Za samo četiri meseca počinio je 18 pljački u Švedskoj i oteo 87.000 kruna što su bile ogromne pare u ta doba.
Bio je veoma vešt sa falsifikovanim dokumentima i koristio je desetine identiteta od kojih mu je inače jedno - Arkan - sa lažnog turskog pasoša ostalo kao nadimak do kraja života.
Kad mu je u Švedskoj prigustilo, prelazi u Belgiju, gde je 1975. uhapšen prilikom pokušaja pljačke i dobija 10 godina zatvora. Posle četiri godine beži iz zatvora, pljačka i dalje, ali ga hapse u Holandiji, a tom prilikom je nastala i čuvena fotografija.
Ražnatović je ubijen 15. januara 2000. godine u tadašnjem hotelu "Interkontinental" u Beogradu.
Amerikanci angažovali pripadnike SS da čuvaju naciste!? Više o tome OVDE.
Izvor: Kurir