U tom ratu učestvovao je veliki broj dobrovoljaca iz Rusije koji su podelili sudbinu sa svojom braćom u Srbiji koja je vapila za slobodom od Otomanskog carstva. Jedna od najkrvavijih odigrala se kod Gornjeg Adrovca, 20. avgusta 1876. kada je više od 3000 ruskih dobrovoljaca učestvovalo u ovom boju. Ruski general Mihail Černjajev je bio glavnokomandujući srpske vojske pomognute sa više od tri hiljade ruskih dobrovoljaca.
Pukovnik Nikolaj Rajevski je sahranjen u porti manastira Svetog Romana u Đunisu odakle je kasnije prenet u njegovu domovinu. Na mestu njegove pogibije, zalaganjem kraljice Natalije Obrenović, i na molbu porodice Rajevskih, podignut je kameni krst sa natpisom: „Ruski pukovnik Nikolaj Rajevski u borbi sa Turcima pogibe na ovom mestu 20. avgusta, 1876. godine “. Porodica je podigla crkvu Svete Trojice. Nikolaj Rajevski je Lavu Tolstoju bio motiv za lik grofa Vronskog u svom čuvenom romanu ,,Ana Karenjina“.
Istorijska činjenica je da su pukovnik Rajevski i Radomir Putnik ratovali na istom mestu predvodeći svoje jedinice protiv Turaka.
Takođe je interesantno da je Rajevski u oproštajnom pismu tražio da mu srce bude sahranjeno u Srbiji, dok mu je telo preneto u Rusiju.
Brojne organizacije su prisustvovale ovom čuvanju od zaborava herojskih dela ali i dokaza prijateljstva i bratske požrtvovanosti srpskog i ruskog naroda među kojima su bili: Kolo srpskih sestara, Srpsko-ruski centar Majak, Predstavnici Kozačkih vojski, Udruženje veterana žandarmerije, Pripadnici lokalnih vlasti i Vojske Srbije, predstavnici Ruskog doma i Ambasade Ruske Federacije u Srbiji, Srpskog odeljenja Međunarodnog fonda pravoslavnog jedinstva, meštani sela i ostali.
Šta će biti sa Lavrovom i Šojguom, saznajte OVDE.
Izvor: Pravda