Prema našem dobro obaveštenom izvoru o dešavanjima u POKS, sukob je nastao kada je prekršen dogovor o kandidatu ove stranke i cele koalicije za gradonačelnika Beograda, a koji su postigli Žika Gojković, predsednik POKS i Vojislav Mihailović, potpredsednik stranke, inače nekadašnji gradonačelnik Beograda, potpredsednik Narodne skupštine Srbije i unuk generala Draže Mihailovića. Naime, prema njihovom pisanom sporazumu, u koji je naš list imao uvid, pod tačkom jedan, kandidat za gradonačelnika Beograda trebao je da bude Vojislav Mihailović. Da je do ovog dogovora zaista i došlo, potvrdio je i sam Gojković, koji je nakon njegovog potpisivanja izjavio da će Vojislav Mihailović biti njihov kandidat za gradonačelnika Beograda, što su mediji i preneli. Takođe, prema našim saznanjima, na tome da Vojislav Mihailović bude kandidat za prvog čoveka Beograda najviše je insistirao dr Miloš Jovanović, predsednik DSS i koalicioni partner POKS.
Međutim, ubrzo se Gojković predomislio i naterao Gradski odbor POKS Beograd da kao kandidata za gradonačelnika, umesto Mihailovića, istakne predsednika tog odbora Božidara Pavlovića. Ovaj potez imao je za rezultat hitno sazivanje sednice Predsedništva POKS, 23. decembra 2021. godine koje je većinom glasova donelo odluku da raspusti GO POKS Beograd, ali i konstatovalo prestanak četvorogodišnjeg mandata predsedniku te stranke Žiki Gojkoviću, zaključno sa 15.oktobrom 2021, kao i zameniku i potpredsednicima POKS. Na istoj sednici zakazana je i Izborna skupština POKS, na kojoj je članstvo trebalo da izabere svoje novo rukovodstvo. Ipak, umesto da na toj skupštini zakazanoj za 3.januar, dve sukobljene frakcije na demokratski način, voljom većine članova izaberu novo rukovodstvo, tek tada počinje „rat“ dojučerašnjih stranačikih saboraca. Propuštena je prilika i da se dve frakcije „prebroje“, jer je grupa okupljena oko Žike Gojkovića zakazala svoju Izbornu skupštinu za 2.januar.
Takođe, nakon održane pomenute sednice Predsedništva i zakazivanja Izborne skupštine, oglasio se i portparol POKS Miloš Parandilović navodeći da je Žika Gojković i dalje na čelu te stranke , kao i da je u pitanju pokušaj stranačkog puča grupe članova stranke predvođenih odborom iz Novog Sada. Sa druge strane, član Predsedništva POKS Dušan Radosavljević, pozvao se na Statut i stav Statutarne komisije POKS, tvrdeći da su odluke Predsedništva donete većinom glasova u skladu sa stranačkim aktima i da je frakcija okupljena oko Vojislava Mihailovića jedino legitimna.
Epilog dve izborne skupštine je taj da je na jednoj održanoj 2.januara u Topoli za predsednika POKS izabran Žika Gojković, dok je na drugoj održanoj 3.januara u Beogradu za predsednika izabran Vojislav Mihailović. Ko je od njih dvojice zaista predsednik POKS presudiće Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, a najverovatnije i Upravni sud. Ono što je privuklo pažnju u vezi sa ovim izbornim skupštinama, jeste činjenica da je na skupštini 3.januara prisustvovala delegacija DSS, da se prisutnima obratio predsednik Izvršnog odbora te stranke Uroš Janković, kao i da su Vojislavu Mihailoviću tom prilikom podršku pružili i ikona monarhista Matija Bećković, pesnik Blagoje Baković i komandant odbrane Košara LJubinko Đurković, koji je na toj sednici izabran i za potpredsednika POKS.
Međutim, prema našem izvoru, ni izbor Žike Gojkovića na „njegovoj“ skupštini nije bio lak, jer su odbori POKS koji su predlagali kandidata za predsednika POKS za tu skupštinu, počeli da predlažu Miloša Parandilovića, a ne Žiku Gojkovića, zbog čega je i sam Paradnilović morao da reaguje i zove predstavnike odbora tražeći da ga ne predlažu za predsednika POKS.
Razlog za ovakav stav odbora leži u činjenici da je Gojković vrlo ranjiv u kampanji, da je osam godina bio poslanik izabran na izbornoj listi Srpske napredne stranke, a da je zadnje četiri godine bio čak i u njihovom poslaničkom klubu, da je pre toga bio u poslaničkom klubu Za evropsku Srbiju Boris Tadić, a pre toga Preokret Čedomira Jovanovića. Takođe, kako naš izvor prenosi, deo članstva te partije Gojkoviću nikada neće zaboraviti njegove izjave da iz Ustava Srbije treba izbaciti preambulu da su Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije i da naša zemlja treba da postane deo NATO pakta, što je u suprotnosti sa mišljenjem ubedljive većine članova, ali i zalaganjem koalicije NADA čiji je član i POKS.
Sigurno je da ovo je nepoverenje u Gojkovića dodatno poraslo nakon afere koju je nedavno otkrila Marinika Tepić da je Žika Gojković član borda direktora M-tela u Crnoj Gori, koji je ćerka firma državnog Telekoma Srbije. Nakon obelodanjivanja ove afere, Gojković je priznao da je član borda direktora M-tela. Ovu odluku Vlade Srbije da ga postavi na važnu poziciju u ćerki firmi državnog Telekoma, Gojković je godinama vešto krio od svih u stranci, ali će tvrdnje o njegovoj povezanosti sa SNS sada još više biti pojačane.
Vredno je napomenuti da je na skupštini 3. januara za zamenika Vojislava Mihailovića izabran Dušan Radosavljević, koji je u stranci izuzetno populaan, pre svega zbog vatrenih govora koji su bili neizostavni deo svakog stranačkog skupa. Sa druge strane za zamenika Žike Gojkovića izabran je Miloš Parandilović, koji je upamćen po britkim napadima na Aleksandra Vučića, ali i svog neskrivenog zalaganja za post izbornu saradnju sa opozicijom koju predvodi Dragan Đilas. Krilo Žike Gojkovića u stranci slamku spasa vidi u tome da POKS preuzme Miloš Parandilović, nedavno izabran za zamenika predsednika njihove frakcije.
Čini se da je članovima POKS okupljenih oko Vojislava Mihailovića pao teret sa leđa koji su nosili zbog brojnih afera Žike Gojkovića, ali možda i najviše, dr Milošu Jovanoviću predsedniku DSS i kandidatu za predsednika Srbije ispred koalicije NADA, jer u TV emisijama više neće morati da brani Žiku Gojkovića od napada predstavnika Srpske radikalne stranke, Narodne stranke i Stranke slobode i pravde.
Frakcija koju predvodi Vojislav Mihailović, čini se da je po biografijama mnogo čistija, osim Vladimira Jelića koga prate brojne afere, inače kuma Žike Gojkovića, a koji je izabran za potpredsednika POKS na skupštini 3.januara. Jeliću se najviše zamera što je 2012. Godine doveo SNS na vlast u Novom Sadu, ali i što i danas u tom gradu on deli vlast sa tom strankom i daje joj podršku.
Svakako da članovima i simpatizerima Pokreta obnove Kraljevine Srbije nije prijatno što su svedoci stvaranja frakcija u njihovoj stranci i to tri meseca pre izbora, ali možda se i ovoga puta tačnom pokaže krilatice „Što te ne ubije, ojača te“ ili je to samo krilatica bez pokrića, vreme će pokazati.
Izvor: Pravda