Jedan njegov deo uputila je u Bajkonur – da bi čuvao kosmodrom, iako u tom gradu, sa nešto više od 70.000 stanovnika, živi oko 25.000 Rusa.
I ovo je, kao i traženje „bezbednosnih garancija“ od SAD i NATO, plod „nove odlučnosti“ državnog vrha u Moskvi.
Na ovakav zaključak upućuje i intervju novinskoj agenciji TASS intervju ruskog ambasadora u Kazahstanu Alekseja Borodavkina. Evo glavnih akcenata iz tog intervjua, pa prosudite sami:
„Na naše oči u prijateljskoj, pa i bratskoj zemlji, dogodila se prava tragedija. Izvršen je organizovani, i unapred dobro isplaniran nastup militanata, koji je, po svemu sudeći, imao za cilj urušavanje unutrašnje političke stabilnosti u Kazahstanu i dugoročnu destabilizaciju na južnim granicama naše zemlje.
Planovima zaverenika nije bilo suđeno da se ostvare. Ovo je lekcija za one koji se usuđuju da posegnu na slobodu i bezbednost prijatelja Rusije, koji pokušaju da pređu „crvene linije“ ruskih spoljnopolitičkih interesa i interesa naših saveznika.
Sa ubicama i teroristima ne može biti nikakvih pregovora. Predsednik Rusije Vladimir Putin je svojevremeno vrlo slikovito formulisao neophodnost da se oni gone i likvidiraju, gde god da se kriju.
Ne može a da ne izazove ponos brzina i efikasnost kojom je ODKB pristupio rešavanju praktičnih zadataka ponovnog uspostavljanja ustavnog poretka u Kazahstanu, koje je postavilo političko rukovodstvo republike.
Predsednik kazahstana Kasim-Žomart Tokajev
uručuje odlikovanje Alekseju Borodavkinu
Naši neprijatelji ne bi trebalo da iskušavaju sudbinu. Rusija sada nije Rusija iz devedesetih. Oni koji pokušaju da ugrizu nas i naše prijatelje, ostaće bez zuba.
Ruske oružane snage su pomogle u spasavanju Alma-Ate od razbojničko-terorističke agresije. Ovo je – zaključio je Borodavkin - još jedna potvrda da istorijski proveren i zapečaćen bratskom krvlju savez Rusije i Kazahstana - nisu prazne reči.“.
Izvor:Fakti.org