Vučić je to rekao obraćajući se javnosti posle sastanka sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuelom Žiofreom, koji mu je predao večeras predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću Godišnji izveštaj Evropske komisije o Srbiji 2022.
„U dobroj meri sam saglasan sa izveštajem. Suština se, da prevedem na srpski, tiče našeg uvođenja sankcija Rusiji i usaglašenosti sa spoljnom politikom. Mi nismo otvorili poglavlje 31 (spoljna, bezbednosna i odbrambena politika), ali to nije mnogo važno, to je političko pitanje. Danas je naš nivo usaglašenosti na 45,03 odsto. Šta da radite kad oni svaki dan izlaze sa deklaracijama protiv Ruske Federacije. Ni za jednu od njih do sada nismo glasali. Rekao sam Žiofreu da ćemo sa velikom ozbiljnošću uzeti njihove stavove“, naveo je Vučić.
Srbiji je nazadovanje, po onome kako to vidi EU, zabeleženo samo u jednoj oblasti, u našem odnosu prema sankcijama prema Rusiji, rekao je Vučić.
„Šta da radimo kada svaki dan izlaze sa deklaracijama i rezolucijama protiv Rusije. Razumemo mi njih, ali mi ni za jednu do sada nismo glasali. To je tačno nema šta da dodam i oduzem. Tako smo glasali. To je politička odluka Srbije i plaćamo cenu za to. Rekao sam da ćemo sa velikom ozbiljnošću i odgovornošću uzeti u obzir njihove stavove i mišljenje“, rekao je Vučić Žiofreu i dodao da će Srbija „razmatrati svoju poziciju na dnevnom nivou, kao što smo to činili i do sad“.
Kada je u pitanju dijalog Beograda i Prištine pod okriljem EU, Vučić je rekao da smo „mi sami sebi zapržili čorbu što se tiče Kosova kada smo doneli odluku da se pregovori premeste u EU“.
„Sada možemo da se žalimo svetom Petru. Oni Kosovo posmatraju kao nezavisnu državu ili da nas vode ka tome“, rekao je predsednik Srbije.
Vučić je rekao, kada je u pitanju Kosovo i Metohija, da je pred Srbijom težak put i da je u izveštaju Evropske komisije važno ono što se tiče poglavlja 35, koji se odnosi na dijalog Beograda i Prištine.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) October 12, 2022
„Ako pogledate nijanse iz izveštaja za Beograd i za Prištinu, videćete da smo nešto bolji ili nešto manje loše ocenjeni, ali Srbija nije izazivala nijednu krizu, niti bilo šta drugo. I po tom pitanju je mnogo težak put pred nama, i plašim se da za Srbiju neće biti dobrih vesti u narednom periodu”, ukazao je Vučić.
On je dodao da je to nešto čemu moramo posebno da se posvetimo u narednom periodu, kako bismo čuvali mir i stabilnost, kao i ono što je srž naših nacionalnih i državnih interesa.
Na pitanje može li Hrvatska, kao članica EU, da blokira izgradnju najavljenog naftovoda od Srbije do Mađarske, Vučić je rekao odgovorio „kako da nam ne dozvole“.
„Mi to sami radimo kroz teritoriju naše zemlje, našim novcem, sa nama prijateljskom i partnerskom zemljom Mađarskom“, rekao je Vučić.
Emanuel Žiofre je rekao da je Srbija nazadovala u spoljnim odnosima i kada je reč o usaglašenosti sa spoljnom i bezbednosnom politikom, gde je zabeležen pad, što je povezano sa merama koje su donete u vezi sa krizom u Ukrajini.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) October 12, 2022
„Srbija se nije uskladila sa restriktivnim merama protiv Rusije i preporukama visokog predstavnika EU po ovom pitanju“, rekao je Žiofre.
Komesar za susedstvo i proširenje Oliver Varheji predstavio je ranije danas u Briselu godišnji izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkana u sprovođenju reformi i evropskim integracijama, u sklopu kojeg je i godišnji izveštaj Evropske komisije za Srbiju.
Snimak Ruskinje sa Urala koja je mitraljezac kod Harkova pogledajte OVDE.
Izvor: rs.sputniknews. com