Iыložbu je posetila delegaciйa Srpsko-ruskog centra “Majak” , koju je predvodila Ana Rončević specijalni svetnik. Delegaciju su činili Vesna Raonić, Strahinja Jelača, Đorđe Nestorović, Aleksandra Laketa, Irena Laketa, Anđelija Lončar, Mirko Lončar, Marija Bubalo i Tatjana Jovanić.
Publici u Kulturnom centru „Karlovačka umetnička radionica“ predstavljene su osnovne etape života i rada Save Vladislavića: diplomatske aktivnosti, osnivanje ruske vojne obaveštajne službe, misija u Aziji. Deo izložbe posvećen je ličnim i brojnim drugim dokumentima povezanim sa Savom Vladislavićem iz zbirke Arhiva Ministarstva inostranih poslova Rusije.
Nastala u želji da dodeli zasluženo mesto Raguzinskom u nacionalnom pamćenju, izložba sa preko 100 dokumenata, slika, crteža i fotografija artefakta svakako ispunjava ovu svoju misiju. Postavka je stekla putujući karakter, a kroz gostovanja u brojnim gradovima Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, pa i Rusije, publika je imala priliku da se upozna sa svedočanstvom o impozantnom životnom putu, delu i zaveštanju „najmoćnijeg Srbina nakon Cara Dušana“.
Izložbu u Sremskim Karlovcima otvorili su Aleksandar Stojkečić, istoričar, predsednik Opštine Sremski Karlovci i Branko Vukomanović, koautor izložbe, inače potomak Save Vladislavića Raguzinskog.
Branko Vukomanović je inače dobar prijatelj naše organizacije i njegov rad redovno pratimo.
Ispred Ruskog doma prisutnima se obratio dr Georgij Engelhardt koji je podsetio da je Sava Raguzinski vezao svoju sudbinu sa Rusijom u eri najtežih iskušenja za ovu zemlju, kada niko nije mogao da garantuje njihov uspešan ishod. Učinivši mnogo za svoju novu otadžbinu, do kraja je ostao veran sin svog naroda, brinuo se o srpskim svetinjama i imao važnu ulogu u razvoju rusko-srpskih kulturnih veza. Još od Petrovskog doba ruski učitelji su odlazili u srpske zemlje, postavljajući temelje za razvoj modernog svetovnog obrazovanja u Srbiji.
Izložba u Sremskim Karlovcima bila je sjajna prilika za predstavljanje knjige Velimira Ivanovića „Durbin grofa Save Vladislavića“ – romansirane biografije o velikanu koji je ostavio neizbrisiv trag u istoriji Srbije i Rusije.
Vredi napomenuti da su Sremski Karlovci u proteklih godinu dana postali centar ,,Petrovskih svečanosti“ u Srbiji: u ovom malom gradu, koji se s pravom smatra kolevkom srpske kulture, održan je niz tematskih manifestacija, posvećenih godišnjici rođenja ruskog cara Petra Velikog – izložbe, naučni skupovi, a juna ove godine ispred Karlovačke bogoslovije, na inicijativu Ruskog doma u Beogradu, otkrivena je spomen-bista Petru Velikom a delegacija Srpsko-ruskog centra “Majak” bila je zajedno sa predstavnicima lokalne i pokrajinske vlasti na otkrivanju biste i dali smo mali doprinos turističkoj ponudi Sremskih Karlovaca jer smo na gugl mapama napravili obeleživač lokacije biste Pera Velikog kako bi turisti mogli da unapred planiraju svoju maršrutu u ovom prelepom ali i istorijski važnom gradu za srpski narod
Izvor: Pravda