Mask je nakon preuzimanja Tvitera samo kratko napisao: "the bird is freed", bez ikakvog drugog komentara.
On je prethodno, nakon preuzimanja Tvitera, saopštio da želi da "pobedi" spam botove i učini javno dostupnim algoritme koji određuju kako se sadržaj predstavlja korisnicima i spreči da platforma postane mesto mržnje i podela.
Mask je posle preuzimanja kompanije otpustio nekoliko rukovodećih ljudi u kompaniji i najavio dodatne otkaze, prenosi Rojters.
Među otpuštenima je izvršni direktor Tvitera Parag Agraval, finansijski direktor Ned Segal i šefica pravnih poslova i politike Vidzaja Gadea.
Mask je ranije optužio prethodno rukovodstvo da su njega i investitore obmanuli o broju lažnih naloga na platformi.
Tviter je u aprilu prihvatio Maskovu ponudu od 44 milijarde dolara, ali je u međuvremenu došlo do nesuglasica i međusobnih optužbi između kompanije i Maska.
U Evropi će Tviter raditi po evropskim pravilima
Komesar za unutrašnje tržište Evropske komisije Tieri Breton reagovao je danas na vest da je Mask kupio Tviter, ukazavši da će ta društvena mreža u Evropi raditi po evropskim pravilima.
Breton napisao de će Tviter morati da poštuje propise o velikim platformama koji važe u Evropskoj uniji.
Francuski komesar, koji je inicijator zakona o digitalnim platformama, na Tviteru je napisao da će "u Evropi ptica leteti po evropskim pravilima".
On je takođe na Tviteru objavio video njegovog susreta za Maskom u maju ove godine u Ostinu (SAD) u fabrici koja proizvodi automobil Tesla.
U videu Mask uverava Bretona da će biti "na istoj talasnoj dužini" kao i EU o novim propisima o digitalnim platformama i obavezama koje se odnose na sadržaj.
Tviter, kao i druge društvene mreže, su odavno predmet debata i zabrinutosti korisnika i zaposlenih u firmi, a često stižu i pozivi da se preduzme nešto protiv uznemiravanja, govora mržnje i dezinformacija.
Zakon će funkcionisati na principu da je sve što je nelegalno u fizičkom životu, nelegalno je i na internetu.
Evropski zakon o digitalnim uslugama je objavljen Službenom listu Evropske unije danas.
Zakon kaže da velike digitalne platforme, sa "više od 45 miliona aktivnih korisnika" u EU moraju da poštuju evropska pravila o transparentnosti njihovih algoritama.
Zakon takođe predviđa godišnju nezavisnu reviziju rada platformi.
Cilj je da se zaštiti digitalni prostor od nelegalnih sadržaja i garantuje zaštita osnovnih prava korisnika interneta.
Namera EU je da se bori protiv govora mržnje na internetu, protiv poziva na nasilje, pedofilije, dezinformacija ili falsifikovanih proizvoda.
Tramp: Tviter je sada u rukama razuma
Bivši predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da ga raduje što je Tviter u "rukama razuma".
Tramp, međutim, nije rekao da li će se vratiti svom nalogu na platformi koja ga je zabranila nakon smrtonosnih nereda na Kaptolu 6. januara 2021. godine, kada su njegove pristalice upale u zgradu Kongresa.
Tramp je rekao da misli da njegova mreža Društvena istina "deluje i radi bolje".
"Volim istinu", naveo je Tramp u komentaru na ovoj platformi.
Mask je ranije rekao da će vratiti Trampu ugašen nalog, ali je Tramp prethodno rekao da ne želi da se vrati na Tviter.
Izvor: Tanjug




