Miroslav Parović iz NArodnog slobodarskog pokreta kaže da oni koji sa Vučićem rade na toj stvari svesno obmanjuju javnost o nekoliko vrlo važnih činjenica.
- Prvo, NIS nije privatizovan u klasičnom smislu već je većinski deo akcija prodat ruskom partneru u skladu sa međunarodnim sporazumom između Srbije i Rusije. Elementi toga sporazuma su da se Rusija obavezuje da će pored 400 miliona evra koliko je uplatila u budžet Republike Srbije još izgraditi magistralni gasovod što je urađeno, skladište gasa što je urađeno, investicije u unapređenje NIS-a od minimum pola milijarde evra što je urađeno. Dakle, nacionalizacijom NIS-a srušili bi se i drugi elementi međudržavnog sporazuma vrednog više milijardi evra.
— Dnevne Novine Pravda (@NovinePravda) November 7, 2022
Drugo, NIS je u poslednjih deset godina proširio poslovanje na region, a kroz ulaganje od preko dve milijarde evra napravljena je respektabilna kompanija koja je postala lider u regionu. Samo u prvih devet meseci ove godine NIS je u budžet Srbije uplatio 185 milijardi dinara na ime različitih poreza i akciza, a ukupna neto dobit kompanije je gotovo 70 milijardi dinara u čemu naša država učestvuje sa 30% koliko je preostalo vlasništvo. Primera radi, pre privatizacije maksimalna neto dobit za 100% vlasništva iznosila je 100 miliona evra, a pri tome su tada kao delovi kompanije bili Srbijagas i Transnafta koji su potom izdvojeni i nalaze se u državnom vlasništvu. Treba reći i to da se država novim rebalanskom budžeta sprema da preuzme skoro 700 miliona evra gubitaka EPS-a i Srbijagasa i da će upravo dobro poslovanje NIS-a da nadomesti dobar deo ovog gubitka.
Treće, dok priča o nacionalizaciji NIS-a Vučić preko novog aranžmana sa MMF-om priprema privatizaciju elektroenergstekog sistema. Tako da se postavlja pitanje da li se u svrhu podmirenja tog kredita želi nasilno srušiti energetski sporazum sa Rusijom?! – pita Parović.
Šta Dejan Berić kaže o napuštanju Hersona saznajte OVDE.
Izvor: Pravda