Pripadnici grupe od 45 marinaca napustili su Ukrajinu u januaru nakon evakuacije britanske ambasade u Kijevu u Poljsku. Međutim, oko 300 pripadnika elitne jedinice poslato je nazad u zemlju u aprilu da ponovo uspostave britansku misiju u Kijevu, pre nego što su krenuli u „druge diskretne operacije“, naveo je Magovan.
Ove operacije su se odvijale „u izuzetno osetljivom okruženju i sa visokim nivoom političkog i vojnog rizika“, izjavio je Magovan, koji je ranije služio kao komandant kraljevskih marinaca, a sada je zamenik načelnika Štaba odbrane u Ministarstvu odbrane.
Dok Magovan nije precizirao kakve su misije izveli, njegova izjava je prvi put da je Velika Britanija priznala da su njene trupe izvele specijalne operacije u Ukrajini. Ministarstvo odbrane odbilo je da potvrdi ranije izveštaje o britanskim specijalnim snagama koje obučavaju ukrajinske trupe u Kijevu u aprilu.
Ruski predsednik Vladimir Putin opisao je sukob u Ukrajini kao sukob između Rusije i „čitave zapadne vojne mašinerije“ i u septembru je naveo da u Ukrajini postoje čitave vojne jedinice „pod de fakto komandom zapadnih savetnika“.
Putinove reči su odbacili zapadni mediji.
„Nema dokaza da kopnene snage NATO-a učestvuju u Ukrajini“, rekao je tada za Bi-Bi-Si Edvard Arnold iz instituta Kraljevskih ujedinjenih službi.
„Niko, ni komandanti NATO-a ne usmeravaju ukrajinske jedinice na bojnom polju. Takođe je veoma mala verovatnoća da će se to desiti u budućnosti, jer NATO nastoji da ublaži rizike od eskalacije.“
Magovanovo priznanje dokazuje da Arnold nije u pravu, ali Velika Britanija nije jedina zemlja NATO koja je priznala prisustvo svojih snaga u Ukrajini. Neimenovani zvaničnik Pentagona rekao je novinarima u oktobru da neodređeni broj američkih vojnika kontroliše pošiljke američkog oružja negde u Ukrajini.
RUSIJA JASNA: Američki PVO sistem "Patriot" biće legitimna meta u Ukrajini
Izvor: vostok.rs